E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

“S’do ketë festa nate”, zbulohen rregullat se si do bëjmë plazh

Më të lexuarat

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Dyshohet se nënë e bijë janë vetëflijuar, zbardhet identiteti i viktimave

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku nënë e bijë janë gjetur të vdekura brenda banesës së tyre. Burime për...

Hungaria s’e përfill rekomandimin e BE-së për kufijtë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se nuk do të zbatojë rekomandimin e Bashkimit Evropian për të hequr kufizimet e udhëtimit për më shumë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Të shtëna me armë në Durrës, dalin detajet e para

Qyteti bredetar i Durrësit është tronditur nga të shtënat me armë zjarri. Burimet paraprake, ende jo zyrtare, bëjnë me dije se të shtënat me armë...

Betimi i Fatmir Haklajt për të ekzekutuar Azem Hajdarin, reagon Zylfie Haklaj

Zylfie Haklaj ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan në media për zbulimin e një dokumenti të SHIK. Sipas këtij dokumenti, vëllai i saj Fatmir...

Sivjet plazhi nuk do të jetë si më parë, si pasojë e masave drastike ndaj koronavirusit. Drejtoresha e Mjedisit dhe Turizmit, Rovena Moçka, tha në një intervistë për Report Tv, se gjatë këtij sezoni turistik s’do ketë më festa nate, schiuma party dhe grumbullime e aktivitete në grup.

“Aktivitetet me schiuma party, festa në lokale nate që nuk mundësojnë distancim fizik dhe qasjen e higjienës, nuk do të zhvillohen në këtë faze. Ajo që do të shohim në vijimësi si të mund të zhvillojmë aktivitete të ndryshme nga aktivitete masive, që janë zhvilluar në të kaluarën. Duke qenë se janë të pamundshme në këtë periudhë pandemie. Të gjitha aktivitetet do jenë duke siguruar higjienën dhe distancën”, tha Moçka.

Edhe prania e çadrave në plazh, do të jetë e përqendruar vetëm në ato hotelerie që kanë aplikuar. Rovena Moçka tha se të gjitha shërbimet e ofruara do të vijnë nga një personel i pajisur mirë me maska e doreza.

“2020 nuk ishte një vit i zakonshëm, por duhet të qasemi me rregulla të reja. Duhet të fillojmë të adoptohemi me kushtet e reja, edhe në marrjen e shërbimet turistike. Ajo që ka ndryshuar është mënyra si duhet të menaxhojmë plazhin edhe atë publik.

Lexo edhe :   Temperatura përvëluese, ja sa do të shënojë termometri të premten e të shtunën

Duke qenë se do të kemi një armatë më të madhe të monitorimit të masave dhe njerëzve, ka ndryshuar edhe mënyra se si do të jepen stacionet e plazhit, ku prioritet kanë strukturat e qëndrueshme, ato hoteliere. Një shërbim i kontrolluar janë për hoteleritë në vijën e parë të plazhit, pasi këto struktura janë më të kontrolluara dhe më të monitoruara.

E gjithë kjo procedurë por dhe e vendosjes së rregullave për operatorët turistikë, do të ndiqen nga komiteti i menaxhimit dhe mbarëvajtjes së sezonit turistik. Maskat dhe dorezat janë të rekomanduara deri tani për personelin që ofrojnë shërbimet dhe në kontakt të drejtpërdrejtë me njerëzit. Ajo është e rekomanduar në deri në ditët e sotme, por do të shohim në vijimësi të situatës”, tha Moçka.

Lexo edhe :   Ndërroi jetë nga koronavirusi/ Yuri Kim: Mjeku Arjan Pushi do kujtohet si hero

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hoti sot në Tiranë/ Rama paralajmëron zhvillime të reja, çfarë pritet të ndodhë në shtator e nëntor

Vizitën e tij të parë zyrtare si kryeministër i Kosovës, Avdullah Hoti ka zgjedhur ta bëjë në Tiranë. Vizita e tij pason pas asaj...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Dorëhiqet kryeministri francez

Kryeministri francez, Edouard Philippe, ka dhënë dorëheqjen përpara se të ndodhë një riorganizim i qeverisë nga presidenti, Emmanuel Macron. Pallati Elysee tha përmes një...

Vetëflijimi/Vajza kishte 15 muaj e vdekur, trupi ishte mumifikuar prej vajit të ullirit e uthullës

Ekspertiza paraprake e mjekësisë ligjore për trupin e pajetë të 30-vjeçares Anisa Josifi, ka zbuluar se ajo ka ndërruar jetë 15 muaj më parë....

Pandemia/ Ministria del me njoftim zyrtar: 3 viktima dhe 90 të infektuar

Kurba e të infektuarve është në rritje, po kështu edhe i personave që kanë ndërruar jetë. Tre pacientë nuk ia kanë dalë dot mbanë...