E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Sakrifikoi veten për t’i shpëtuar jetën e 30 njerëzve (VIDEO)

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

FOTO-VIDEO/ Teoritë e shumta mbi metalin misterioz monolit të gjendur në Utah

Një pllakë gjigande, misterioze metalike, ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, teksa spekulojnë se si një strukturë e tillë u krijua në një pjesë...

Hero është ai që bën gjëra të jashtëzakonshme në rrethana të jashtëzakonshme, duke sakrifikuar deri dhe veten e tij. I tillë ishte rasti i 18-vjeçarit filipinas Muelmar Magallanes. Ai shpëtoi jetën e të paktën 30 njerëzve nga përmbytjet e mëdha, që shkaktoi stuhia tropikale Ondoy më 26 shtator 2009. Muelmar banonte në rrethinat e kryeqytetit Manila, dhe punonte në ndërtim.

Kur nisi stuhia tropikale, Magallanes në fillim nuk u tremb. Ashtu si shumica e banorëve, ai ishte mësuar me shirat e rrëmbyeshëm që herë pas here përmbytnin qytetin. Por atë ditë, stuhia solli shirat më të rënda në 40 vjet. Pasi një lumë aty pranë doli nga shtrati, Muelmar ndihmoi familjarët e tij të largoheshin nga shtëpia, drejt një terreni më kodrinor.

U rikthye me vrap në fshat për të bërë të njëjtën gjë për rreth 30 fqinjët e tij. Pasi shpëtoi nga vdekja e sigurtë një nënë me foshnjën e saj, Magallanes i rraskapitur u rrëmbye nga ujërat. Trupi i tij i pajetë u gjet vetëm të nesërmen, me dhjetëra të tjerë. Shumë nga njerëzit që u kishte shpëtuar jetën, morën pjesë në funeralin e tij. Gjesti i tij heroik bëri bujë në mediat botërore.

Revista e mirënjohur “Time” , e klasifikoi atë si një nga 10 heronjtë e vitit 2009. Teksa qëndronte tek arkivoli i Meulmarit, babai i tij, Samuel, tha: “Ai kishte gjithmonë një zemër të mirë. Ndaj nuk u habita pse e sakrifikoi jetën e tij për të tjerët”.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...