E diel, 16 Janar, 2022
15.5 C
Tirana

Rusia prodhon vaksinën e parë anti-covid në botë për kafshët

Rusia ka regjistruar vaksinën e parë në botë për kafshët kundër Covid-19, tha rregullatori i saj bujqësor të Mërkurën, pasi testet treguan se gjeneronte antitrupa kundër virusit në qen, mace, dhelpra dhe nuselale.

Prodhimi masiv i vaksinës, i quajtur Carnivac-Cov, mund të fillojë në Prill, tha rregullatori Rosselkhoznadzor.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shprehur shqetësim për transmetimin e virusit midis njerëzve dhe kafshëve. Rregullatori tha se vaksina do të jetë në gjendje të mbrojë speciet e prekshme dhe të pengojë mutacionet virale.

Rusia deri më tani ka regjistruar vetëm dy raste të Covid-19 midis kafshëve, të dyja tek macet, shkruan The Guardian.

Danimarka mblodhi të 17 milion nuselalet e saj në një fermë vitin e kaluar pasi arriti në përfundimin se një lloj virusi kishte kaluar nga njerëzit tek to dhe se llojet e mutuara të virusit ishin shfaqur në mesin e njerëzve.

Rosselkhoznadzor tha se fermat ruse të gëzofit planifikuan të blinin vaksinën, së bashku me bizneset në Greqi, Poloni dhe Austri. Industria e fermave të Rusisë përbën rreth 3% të tregut global, nga 30% në epokën Sovjetike, sipas organit kryesor të tregtisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Rusi-Ukrainë/SHBA paralajmëron për operacionin e “flamurit të rremë”

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...