E enjte, 2 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Rusi, nis vaksinimi i kafshëve kundër Covid-19

Rusia ka filluar vaksinimin e kafshëve kundër koronavirusit. Në mars, autoritetet ruse njoftuan se kishte regjistruar atë që tha se ishte vaksina e parë në botë për kafshët.

Disa rajone tani kanë filluar vaksinimet në klinikat veterinare, ndërkohë që për dozat është shfaqur interes edhe nga vendet e BE, Argjentina, Koreja e Jugut dhe Japonia, shkruan BBC.

Ndërkohë shkencëtarët thonë se aktualisht nuk ka prova që kafshët luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e sëmundjes tek njerëzit, infeksionet janë konfirmuar në specie të ndryshme në të gjithë botën.

Periudha e imunitetit pas një goditjeje Carnivak-Cov vlerësohet gjashtë muaj, por një  tjetër vaksinë po zhvillohet nga kompania veterinare farmaceutike Zoetis.

Vende të shumta kanë raportuar infektime tek kafshët. Përhapja më e madhe ndodhi në Danimarkë tek lundërzat. Po ashtu ekzistojnë gjithashtu disa prova që virusi ka kaluar nga njerëzit tek kafshët në një formë të mutuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim 'kokë më kokë'

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...