Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Rusi, nis vaksinimi i kafshëve kundër Covid-19

Rusia ka filluar vaksinimin e kafshëve kundër koronavirusit. Në mars, autoritetet ruse njoftuan se kishte regjistruar atë që tha se ishte vaksina e parë në botë për kafshët.

Disa rajone tani kanë filluar vaksinimet në klinikat veterinare, ndërkohë që për dozat është shfaqur interes edhe nga vendet e BE, Argjentina, Koreja e Jugut dhe Japonia, shkruan BBC.

Ndërkohë shkencëtarët thonë se aktualisht nuk ka prova që kafshët luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e sëmundjes tek njerëzit, infeksionet janë konfirmuar në specie të ndryshme në të gjithë botën.

Periudha e imunitetit pas një goditjeje Carnivak-Cov vlerësohet gjashtë muaj, por një  tjetër vaksinë po zhvillohet nga kompania veterinare farmaceutike Zoetis.

Vende të shumta kanë raportuar infektime tek kafshët. Përhapja më e madhe ndodhi në Danimarkë tek lundërzat. Po ashtu ekzistojnë gjithashtu disa prova që virusi ka kaluar nga njerëzit tek kafshët në një formë të mutuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...