E martë, 7 Prill, 2020
21 C
Tirana

Rritet me ritme të shpejta numri i të infektuarve nga koronavirusi në Gjermani

Lexo edhe ...

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Rama: Jeni super, ju dua shumë! Zoti i shqiptarëve është i madh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook inkurajon qytetarët teksa shkruan se Shqipëria do ta fitojë luftën...

Në Gjermani numri i personave të prekur nga koronavirusi është rritur me ritme të shpejta, duke shkuar në 12 662.

Autoritetet e kanë cilësuar rritjen e shpejtë “një alarm” për vendin.

Kujtojmë se deri më tani në Gjermani kanë ndërruar jetë 47 persona nga COVID-19.

Lothar Weiler, Kreu i Institutit Robert Koch të qeverisë gjermane, tha të mërkurën se në total mund të infektohen rreth 10 milion gjermanë, por se numri mund të zvogëlohet ndjeshëm nëse njerëzit zvogëlojnë ndërveprimet sociale.

Ndër vendet më të goditura nga virusi i rrezikshëm ka qenë Italia, e cila pati të mërkurën një nivel alarmant prej 475 vdekjesh nga virusi.

Vendi ka qenë në një shtetrrethim të rreptë për një javë, dhe gazeta “Corriere della Sera” citoi kryeministrin Giuseppe Conte të enjten duke thënë se masat do të shtrihen përtej datës që ishte planifikuar ‘skadimi’ i tyre.

Vende të tjera kanë ndjekur modelin e reagimit të Italisë, Kinës dhe Spanjës, duke u përpjekur t’ua ndalojnë njerëzve aktivitetin e zakonshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Rama: Jeni super, ju dua shumë! Zoti i shqiptarëve është i madh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook inkurajon qytetarët teksa shkruan se Shqipëria do ta fitojë luftën...

“Me të në fushë ishte sikur bënim dashuri”,Berbatov tregon partnerin e preferuar

Ish-sulmuesi i Manchester United, Dimitar Berbatov ka habitur me emrin e partnerit të preferuar në fushën e lojës, duke mos zgjedhur Wayne Rooney Cristiano...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT