E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Rrezikon të mos ecë më, mblidhet shuma për operacionin e Alesias së vogël

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Një javë më parë në emisionin “Historia e Fundjavës” u prezantua historia e familjes Rrapo, e cila kërkon ndihmë për të kuruar vajzën e tyre të sëmurë, Alesian.

7-vjeçarja vuan nga një sëmundje e këmbëve që e pengon të ecë, të vrapojë dhe i shkakton shumë dhimbje.

Pas apelit të shfaqur të dielën e kaluar, ‘Fundjavë Ndryshe’ i mundësoi Alesias kryerjen e analizave të nevojshme për diagnostikimin e sëmundjes.

Mjekët informuan se asaj i nevojitet një operacion, që mund të kryhet vetëm në Turqi.

Bamirës të ndryshëm, plotësuan shumën e nevojshme për kryerjen e operacionit dhe Alesia do të niset për në Turqi.

Por, jo vetëm kaq. Themeluesi i ‘Fundjavë Ndryshe’, Arbër Hajdari, dha një tjetër lajm të mirë.

Hajdari tha se për rastin e Alesias u mblodhën më shumë para se sa ishte parashikuar, ndaj dhe është vendosur që të restaurohet shtëpia e familjes Rrapo.

Arbër Hajdari: ”Rasti i Alesias preku zemrat e disa njerëzve, të cilët donin që të mernin përsipër ndërhyrjen e saj. Për këtë fakt, ne kemi grumbulluar më shumë para se sa nevojitej. Pra, për operacionin e Alesias duheshin 4,500 euro, dhe ne pamë ambientet ku jetonte familja Rrapo. Për këtë, ne kemi vendosur që t’i rregullojmë edhe shtëpinë. Ne do t’ia lëmë suprizë Alesias shtëpinë. Kur të kthehet Alesia nga Turqia do të gjejë një shtëpi të re dhe një mjet transporti për të shkuar në shkollë.”

 

Lexo edhe :   "21 ndërtesa private", Arbër Hajdari: Nga janari presim lejet e ndërtimit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...