E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Rrezikojnë verbimin/ Klinika merr përsipër operacionin për familjen (VIDEO)

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Historia e familjes Senkollari na trishtoi të gjithëve. Të tre djemtë vuajnë nga një sëmundje e syve, e cila sa vjen edhe i rrezikon shikimin. Bëhet fjalë për një sëmundje gjenetike, të trashëguar nga nëna e tyre, Ornela. Edhe gjendja e saj është shumë e rënduar, ndërsa shikimi sa vjen edhe i dobësohet.

“Kur jam në diell nuk shoh dot, vetëm kur jam në errësirë shoh më mirë. Jam mësuar me errësirën, nuk jam mësuar me dritën,” ishin këto fjalët e Albanit, 7-vjeçarit gjatë thirrjes për ndihmë që ata bën.

Të tre fëmijët, po ashtu edhe Ornela kanë nevojë të kryejnë ndërhyrje kirurgjikale, sa më shpejt. Pasi në të kundërt ata do të shkojnë drejt verbimit të plotë. Por, gjendja e tyre ekonomike ia vështirsonte shumë realizimin e operacioneve. Ndaj, ata kërkuan ndihmën e gjithë shqiptarëve.

“Fundjavë Ndryshe” iu bashkua thirrjes së familjes dhe në një kohë të shkurtër erdhi edhe lajmi i shumëpritur. Klinika e Syrit Internacional mori përsipër të kryejë operacionin me një vlerë prej 25.000€ për 3 fëmijët dhe nënën e tyre.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

Ndërsa i janë kryer të gjitha ekzaminimet e nevojshme, shumë shpejt priten t’i nënshtrohen edhe procedurave mjekësore.

Lajmi u dha nga mjekja okuliste pranë Klinikës së Syrit Internacional, Felisia Gjyrdedi.

“Nga ekzaminimet paraprake të kryera, jemi besimplotë se do të kemi një prognozë të mirë. Do të bëhet ndjekja dhe më pas sipas nevojës mund të jetë e nevojshme edhe fuqizimi i mëtejshëm me syze. Rasti është i vështirë, por gjendja në të cilën familja ndodhet, ishte e domosdoshme të mos qëndronim pasiv, ” u shpreh Gjyrdedi, teksa ishte e ftuar në emisionin “Historia e Fundjavës”.

Bamirësia nuk të varfëron!
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...