E martë, 23 Shkurt, 2021
2 C
Tirana

Rekord i paimagjinueshëm, mbi 80 mijë japonezë janë mbi moshën 100-vjeçare

Japonia ka shënuar një rekord të jetëgjatësisë së popullsisë, teksa ka shkuar mbi 80 mijë numri i personave që e kanë kaluar moshën 100-vjeçare.

Ministria japoneze e Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies, publikoi këto statistika duke u bazuar në të dhënat e regjistrimit të popullsisë, të mbledhura së fundmi.

Mediat e huaja shkruajnë se prej 50 vitesh tashmë, ka pasur një rritje të jetëgjatësisë në këtë vend. Ndërkohë, rreth 88% e personave që e kanë kaluar pragun e moshës 100 vjeç, janë të gjinisë femërore.

Sa i përket shpërndarjes në zona, pjesa më e madhe e personave mbi 100 vjeç janë nga prefektura Shimane në perëndim, ndjekur nga Koçi dhe Tottori.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediu i jep fund dyshimeve: Marëveshja me Bashën do bëhet

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se negociatat me Kryedemokratin Lulzim Basha po vazhdojnë dhe sipas tij mes tyre do të ketë...

Si vdekja e një vëllai nxiti një revolucion

Në një qytet provincial të përgjumur, lindi një djalë me emrin Vladimir Uljanov. Kur të rritej ai do të luante një rol të madh...

Itali/ Kapet me 300 mijë euro drogë biznesmeni shqiptar (Emri)

Një shqiptar i identifikuar si Dorian Resili, ka rënë në prangat e policisë italiane, pasi ky i fundit ëstë kapur me drogë, e cila...

Shëndetësia/ Hajdari: Mjekët paradite punojnë në publik, pasdite në privat

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha bëri shumë bujë në opinionin publik, pasi ajo kishte liruar nga burgu disa persona të dënuar me burgim të...

Nuk vuani aspak nga i ftohti gjatë dimrit? Ja çfarë e shkakton këtë gjë

Shumica prej nesh,detyrohemi të përjetojmë një periudhë me mot të ftohtë për të paktën një pjesë të vitit. Dhe një studim i ri ka...