E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

“Reckless”, historia e pelës që ushtria amerikane e gradoi rreshtere gjatë Luftës së Koresë

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Mund të duket e pabesueshme, por një pelë ka qenë një ndër “ushtarët” më të dekoruar nga SHBA gjatë Luftës së Koresë. Kali femër, që njihej me nofkën “Reckless” (E Shkujdesura), ishte e racës mongole.

Ajo kishte lindur rreth vitit 1948, teksa u ble në vitin 1952 në një hipodrom në Seul për 250 dollarë nga ushtarët amerikanë. Pela u trajnua që të angazhohej në operacionet ushtrarake. Ajo u miqësua shumë me marinsat. Hynte lirshëm në çadrat e tyre, dhe flinte aty netëve të ftohta.

“Reckless” hante thuajse çdo gjë që hanin ushtarët: vezë të skuqura, patate të skuqura, ndërsa pinte birrë dhe Coca-Cola.

Ajo ishte pjesë e aksioneve të shumta luftarake gjatë Luftës Koreane, duke mbajtur mbi shpinë furnizime ushqimore dhe municione. Pela u përdor edhe për të evakuuar të plagosurit.

Pasi mësoi rrugët, ajo shkonte dhe vinte vetë, pa e shoqëruar njeri. Ngjarja kryesore e “karrierës” së saj 9-mujore ushtarake, ndodhi në fund të marsit 1953, kur brenda një dite të vetme, bëri 51 rrugë e vetme për të furnizuar me municione disa njësi ushtrarake. Pela u plagos dy herë në luftime.

Ndërsa në vitin 1954 iu dha grada e rreshteres. Gjithashtu, pas luftës iu dhanë dy Zemra të Purpurta, Medalja e Sjelljes së Mirë e Korpusit Detar, dhe nderime të tjera ushtarake. Ajo u bë shumë e famshme, kur u çua në SHBA. Revista “LIFE”, e cilësoi pelën si një nga 100 heronjtë amerikanë më të mëdhenj të të gjitha kohërave. “Reckless” lindi 4 pasardhës, dhe vdiq në majin e viti 1968.

Në nderim të saj u vendos një pllakë përkujtimore, ndërsa në vitin  2013 një statujë bronxi në Muzeun Kombëtar të Trupave Detare në Virxhinia./ TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

FOTO/ Vetëvendosje e Albin Kurtit nis protestat në Kosovë

Në një kohë kur anëtarët e Gjykatës Kushtetuese janë mbledhur për të dhënë vendimin mbi dekretin e Presidentit Thaçi, për formimin e qeverisë së...

Dy muaj në “karantinë”, ja kur nis punën KPK

Pas dy muajve ndërprerje për shkak të koronavirusit, Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit nis punën me 3 Qershor në orën 14:00. Raportohet se seanca dëgjimore...

Të kanë kërcënuar? Gazetarja shqiptare: Më kanë gërvishur makinat

Moderatorja Dasara Karaiskaj, ashtu sikundër dhe çdo personazh tjetër i ekranit, i është dashur të përballet me situata të ndryshme. Ajo shquhet për shpirtin...

“Bëj sevap se gjynah”, Dojna Mema ndalohet nga policia (FOTO)

Moderatorja Dojna Mema është ndaluar nga policia, teksa qarkullonte me mjetin e saj në Tiranë. Lajmin e ka përcjellë vetë ajo, me anë të...

COVID-19/ Italia drejt shërimit, ulet numri i viktimave

Italia është një nga vendet që u godit më keq nga COVID-19. Mirëpo me kalimin e muajve, ka arritur që të rimëkëmbet dhe t’i kthehet...
WhatsApp KONTAKTO TT