E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Raporti paraprak i “Venecias”, reagon Meta

Presidenti Ilir Meta përgjatë një prononcimi për mediat në Shkodër është shprehur se nuk e komenton raportin paraprak të Komisionit të Venecias i cili shkruante se Presidenti kishte vepruar arsyeshëm sa i përket përzgjedhjes së gjyqtarëve për Gjykatën Kushtetuese.

“Nuk e komentoj për arsye sepse mbi dokument ka pasur një konfidencialitet, por unë ja u kam thënë që Kushtetutën tonë e kanë shkruar Venecia”, tha Meta.

Prononcimi i Kreut të Shtetit në Shkodër: “Është publikuar ditën e djeshme raporti paraprak i Komisionit të Venecias në lidhje me përplasjen me mazhorancën?

Nuk mendoj se kjo është një çështje e Venecias sepse Venecia e ka shkruar Kushtetutën.

Që prej 115 ditësh një çështje e drejtësisë dhe hetimit që askush në Shqipëri mos dalë mbi Kushtetutën.

Nuk e komentoj për arsye sepse mbi dokument ka pasur një konfidencialitet, por unë ja u kam thënë që Kushtetutën tonë e kanë shkruar Venecia.

Këtu kemi ardhur për të parë një spektakël të jashtëzakonshëm dhe më pëlqen që Vllaznia vijon shkëlqen në lojërat me dorë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...