E martë, 2 Qershor, 2020
20 C
Tirana

Rama zbulon kush do të përfitojë nga zgjerimi i paketës ekonomike

Më të lexuarat

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Kreu i Qeverisë Edi Rama përmes një video-mesazhi të publikuar në Facebook, dha disa detaje mbi përmbajtjen e paketës ekonomike, që pritet të bëhet publike brenda datës 15 Prill.

“Për berberët që janë mbyllur dhe ata do të marrin pagën përkatëse, që po e studiojmë. Do të jetë pjesë e paketës së zgjeruar brenda 15 Prillit. Linjat ajrore do të hapen kur situata të ketë kaluar.

Kam marrë ankesa nga biznese të vogla, si rropaqepësi, servis makinash, me ligjin në fuqi është i hapur, por me zakonin në fuqi është i mbyllur, pasi nuk ka fluksin që lëviznin. Po ashtu, profesionet e tjera, hidraulikë, agjenci turistike, dizajner, që punojnë me printime, e të tjerë, taksistë, janë biznes i vogël. Këta dhe ndonjë kategori tjetër, do të jenë pjesë e zgjerimit të paketës së mbështetjes. Janë biznese të vogla, të mbyllura ‘de facto’, si rezultat i luftës. Ata që janë punonjës për linjat e transportit dhe që praktikisht janë në shtëpi se nuk ka transport urban e ndër urban, do jenë pjesë e paketës së zgjeruar”, sqaroi Rama.

Lexo edhe :   Lëvizja e mjeteve edhe të dielën, Policia e Shtetit jep njoftimin e fundit

Ky i fundit u bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të bëjnë pak durim, në këtë periudhë ku vendi është prekur nga koronavirusi:

“Ju jeni jetimë lufte dhe si të tillë, ne nuk mund t’ju lëmë vetëm. Kini vetëm pak durim. Nuk do t’ju lëmë vetëm. Nuk do iu themi vrisni veten! Shyqyr ka rënë ajo ‘bu bu bu’ po vdesim për bukë. Nuk ka asnjë rast vdekje për bukë që nga koha e Skënderbeut. Me aq sa kemi mundësi, nuk do iu lëmë vetëm. Por mos na kërkoni përtej asaj që kemi mundësi sepse biem pastaj në një gropë dhe bëhemi gazi i botës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reforma Zgjedhore/ Varhelyi: Palët politike në Shqipëri të arrijnë marrëveshje

Komisioneri për Zgjerimin e BE, Oliver Varhelyi ka reaguar lidhur me Reformën Zgjedhore në Shqipëri. Përmes një postimi në Twitter, ai inkurajon palët politike që...

Rama: Do hapen kufijtë ajror, s’do ketë tampona për atë që vijnë në Shqipëri

Në konferencën për mediat, kryeministri Edi Rama ka folur sot për hapjen e kufijve. Ai tha se hapja e kufijve bëhet me marrëveshje mes...

Ruçi i dërgoi letër Metës, reagon Presidenca

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka dërguar më herët një letër Kreut të Shtetit Ilir Meta për çështjen e KLSH, ndërkohë së fundmi,...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Ka shpëtuar mbi 2000 fëmijë! Kush është shqiptarja që quhet “Nënë Tereza e dytë”

Ajo është cilësuar si “Nënë Tereza e dytë” pasi ka punuar vullnetarisht për 8 vjet duke u ardhur në ndihmë fëmijëve shqiptarë në Austri,...
WhatsApp KONTAKTO TT