E mërkurë, 28 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

Rama u jep ‘shuplakën’ e rëndë paraardhësve e tij për 8 marsin (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me një urim për 8 mars, Ditën Ndërkombëtare të Gruas.

Ai ka shpërndarë një video në ‘Facebook’, ku pasqyrohet qeveria shqiptare ndër vite, e cila në fillimet e saj nuk nuk ka pasur asnjë grua pjesë të saj. Me kalimin e viteve, kontributi i dhënë nga to ka ndryshuar, duke pasqyruar një tjetër realitet.

Tashmë vendimarrje nga ana e tyre është më e madhe, dhe më e plotësuar në krahasim me burrat. Sikundër duket edhe krahasimi ndër vite me shifrat, gratë janë shtuar. Aktualisht numri i tyre në qeverisje ka arritur në 50% me burrat.

8 marsi njihet si “Dita e Gruas”, në të gjithë botën. Madje në shtete të ndryshme kjo ditë festohet si festë kombëtare. Kjo ditë shërben jo vetëm për bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhje, por edhe për të kujtuar përpjekjet për barazi, paqe, drejtësi dhe ndërtim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...