E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Rama prezanton Çuçin: Protesta duhet të na bëjë të reflektojmë

Kryeministri Edi Rama prezantoi ministrin e ri të Brendshëm, Bledi Çuçi. Gjatë fjalës së tij, Rama u shpreh se ky moment është rezultat i një ngjarjeje, duke nënkuptuar vrasjen e të riut, Klodian Rasha nga një efektiv policie.

Kreu i qeverisë tha se protesta e fundit ishte e veçantë në llojin e saj, dhe se duhet reflektuar dhe analizuar.

Edi Rama: ”Prej tyre është marrë opinioni bazuar në metodat e opinionin publik mbi Policinë e Shtetit për punën dhe veprimtarinë. Më vjen mirë të nënvizoj që bëhet fjalë për një pasqyrë mbreslënëse dhe shumë domethënëse. Sigurisht që ky moment është rezultat i një ngjarjeje. Kur them fundin kam parasysh shpërthimin e një proteste goxha të veçantë në llojin e saj, e cila duhet të na bëjë të reflektojmë se përfshija për herë të parë në historinë tonë si komb, e fëmijëve, minorenëve për të luftuar brenda vetes për qëllime të caktuara një fakt tejet fatkeq por sidoqoftë domenthënës, jo vetëm për të kuptuar natyrën e agresionit ndaj Policisë së Shtetit. Për të kuptuar se çfarë ne duhet të bëjmë që kurrë më mos të përsëritet një shfaqje ekstreme, e denjë për vende ku fëmijët janë mish për top për organizata ekstremiste.’’

Bledi Çuçi mori detyrën nga Sandër Lleshaj, i cili dha dorëheqjen pas protestave për vrasjen e Klodian Rashës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...