E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Rama: Po rritet rreziku, masat e reja do të zgjasin deri në shkurt

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Kryeministri Edi Rama tha sot se hyrja e sezonit të ftohtë të vitit dhe gripi sezonal mund të rrisë rrezikun nga COVID-19. Ai bëri thirrje që duke nisur nga e enjtja të gjithë me maska duke përfshirë dhe veten deri të paktën në shkurt, kur del gjethi dhe dielli.

Edi Rama:

“Jemi në hyrjen e një sezoni të ndryshimit të klimës dhe të ardhjes së gripit sezonal. Kjo do të bëjë natyrshëm që të gjithë të spostohen më shumë brenda se jashtë. Brenda ku ajri i kondicionuarpërbën një nga elementët më të rrezikshëm për infektim në rast se nuk merr masat, me futjen e gripit në mes mund të ketë pasoja të forta që mund të na detyrojnë të mbyllemi përsëri, gjë që jam i fundit në këtë vend që e dëshiroj. Të mbledhim mirë mendjen të gjithë, përfshirë dhe mua dhe maskën kudo, përveç se në shtëpi. Kryeministri italian iu tha italianëve që edhe kur ju vijnë miq në shtëpi mbani maskë. Unë nuk po ju them këtë por po ju them maskën kudo përveç se në shtëpi, përveçse në kohën kur në restorant apo në klub je ulur për të konsumuar diçka dhe nuk mund ta konsumosh me maskë. Kjo është ajo që dua t’ju them të gjithëve duke ju lutur aman mos na çoni në tunelin e karantinës së përgjithshme sepse kostoja është e pamerituar për shumicën që respekton rregullat.
Me daljen e aktit përkatës, tanimë që është marrë opinioni dhe direktiva nga ekspertët, ditën e mërkurë do ketë dhe përjashtime shumë specifike për të cilat do informoheni në momentin që do të dalin por edhe në televizione ku jeni shumë njerëz që punoni, ju lutem shumë duhet vënë maska pa diskutim, natyrisht për studiot masat specifike do të na thonë si do veprohet. Sigurisht nuk mund të kemi intervista në studio me maska por e rëndësishme që masat të jenë rigoroze dhe maska të kthehet në normalitetin e këtyre muajve të paktën deri në shkurt. Deri në shkurt kur fillon del gjethi dhe dielli dhe në varësi nga numrat dhe nga situata nuk na kushton asgjë që ta përballojmë këtë bezdi për të parandaluar një kosto të tepërt për ekonominë dhe shëndetin e atyre që mund të goditen”, deklaroi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...