E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Rama: Më 1 janar 2021, rritje page prej 40% për mjekët dhe 15% për arsimtarët

Më 1 janar, do të rriten pagat e mjekëve dhe të arsimtarëve.

Lajmin e konfirmoi kryeministri Edi Rama, gjatë një koference për mediat nga selia e kryeministrisë.

Ai tha se pagat do të rriten me 40% për mjekët dhe 15% për arsimtarët.

“Nuk do të zgjatem shumë në shifra të detajuara. Do them se paga për bluzat e bardha do rritet 40% më e madhja historike për bluzat e bardha dhe paga për arsimtarët 15%. Detajet do t’i japin ministrat”, tha Rama.

Kryeministri shtoi se masat e marra vijnë në kuadër të dy krizave të mëdha që ka përjetuar vendi, 2 tërmet e 21 shtatorit e 26 nëntorit, si dhe pandemia Covid-19.

🔎 EKONOMIA NË FOKUS• Rritja e Pagave për bluzat e bardha dhe arsimtarët në 1 janar 2021 është rezultat konkret i përpjekjeve të mëdha për të rritur mundësitë e Shqipërisë në shpërblimin e punës😍Më e mira është ende përpara nesh dhe më e keqja ka kaluar👍#ShëndetësiaqëDuam👩🏻‍🔬#ArsimiqëDuam👨🏻‍🎓#ShqipëriaqëDuam🇦🇱☀️

Publiée par Edi Rama sur Mardi 6 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...