E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Rama: Erdogan nuk ka asnjë influencë në Shqipëri

Shqipëria dhe Turqia kanë pasur dhe kanë marrëdhënie shumë të mira, por që prej ardhjes së kryeministrit Edi Rama në pushtet, investimet turke në vend janë rritur ndjeshëm, ku më i fundit ishte ndërtimi i Spitalit Rajonal në Fier, me porosi të presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Kreu i qeverisë e pranon se Turqia është faktore kyç për sigurinë në Bashkimin Europian, por hodhi poshtë zërat se Erdogan ka influencë në Shqipëri.

Teksa ndodhet në Itali ku po merr pjesë në konferencën online me temë “Europa një botë që po ndryshon”, Rama tha ndër të tjera, se nuk ka pasur asnjë shtysë nga pala turke, për konfliktin që kanë me Greqinë.

Edi Rama: ”Nuk ka dyshim që Turqia është kyce për sigurinë në Bashkimin Europian dhe BE është kyç për një Turqi më të fortë. Kur vjen fjala për rajonin më duhet të them që kemi një marrëdhënie shumë të mirë me Turqinë, është një marrëdhënie e rëndësishme, marrëdhënia me Erdogan, por dua ta bëj të qartë që nuk ka shenjë, jo më fakt të asaj që kanë pretenduar disa burime që Erdogan po ushtrojnë në Shqipëri apo rajon për otomanizimin e vendit. Nervozohem për lajme të rreme për xhami që ndërtohen xhami në Shqipëri për të influencuar, jo nuk është e vërtetë. Kur vjen puna te xhamitë jemi mirënjohës për projektin e restarurimeve. Nuk shoh në asnjë lloj mënyrë dicka të tillë. Nuk kemi pasur asnjë shtysë nga pala turke për të ndërhyrë për konfliktin që ato kanë pasur me Greqinë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...