E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Rama: Ç’kërkova nga marrëveshja e 17 majit, LSI solli fenomenin e shitblerjes së votës

Kryeministri Edi Rama ka akuzuar opozitën për atë që ai cilëson “baltosje” në gjuhë të huaj. Duke treguar efektet negative që protestat dhe thirrjet e Bashës dhe Kryemadhit sjellin, kryeministri Rama ka zbuluar edhe çfarë ka kërkuar nga marrëveshja e 17 majit me Lulzim Bashën.

Rama zbulon në një komunikim në Facebook se ka kërkuar vetëm 2 gjëra: rezultati i zgjedhjeve nuk kontestohet dhe Shqipëria nuk shahet në gjuhë të huaj.

Më tej, kryeministri akuzon LSI-në se solli fenomenin e shitblerjes së votave, ndërsa jep një mesazh për ata që i bashkohen opozitës, se nuk dëmtojnë qeverinë, por vetë Shqipërinë.

Fjala e kryeministrit Rama:

Është e vështirë t’i gjesh fjalët për fjalët në gjuhë të huaj për atë që quhet kryetari i opozitës, por që fatkeqësisht nuk është as lideri, as kujdestari, as përfaqësuesi i saj. I atyre njerëzve që janë në të drejtën e tyre të mos e votojnë partinë më të madhe. Shumica jonë s’janë si ata dhe nuk e duan baltosjen e Shqipërisë në gjuhë të huaj, përkundrazi e vuajnë sinqerisht, e dënojnë moralisht një qasje të atillë humbësash pa pikë dinjiteti. Gjermanët kanë një rregull të pashkruar: asnjë fjalë me të huajt për konfliktet e brendshme politike.

Shpia nuk është skemë për të shfaqur në sytë e tërë lagjes të gjithë problemet e mosmarrëveshjet e brendshme. Atdheu është një shtëpi, që nuk mund të nxihet rrugëve të botës, sepse bota s’e ka as ngenë dhe as përgjegjësinë t’i rregullojë punët që nuk na shkojnë mirë. Madje kjo lloj derdhjeje e tenxhereve u vete për shtat vetëm atyre që s’ua duan të mirën Shqipërisë dhe askujt tjetër.

Ky lloj eksporti i baltës dhe ziftit përmes kanaleve të huaja godet edhe shqiptarët që jetojnë e punojnë nëpër botë. Kur nënshkruam marrëveshjen me Bashën i dhashë gjithçka që ai dëshiroi dhe i kërkova vetëm dy gjera: rezultati nuk kontestohet dhe Shqipëria nuk shahet në gjuhë të huaj. Por u desh një sezon veror që këto dy pika të avullonin dhe avazi i vjetër të rifillonte për të arritur kulmin së fundmi. Një tjetër humbje e thellë dhe e pastër po afron për PD dhe simotrën e saj LSI-në, që është në fakt prurësja e mirënjohur e fenomenit të shitblerjes së votës. Po të mos kishte LSI, s’do kishte as shitblerje serioze vote në Shqipëri.

Harrojnë se shqiptarët nuk janë budallenj dhe kush e ka marrë për të tillë e ka paguar gjithnjë shtrenjtë. Akuzave i janë shtuar kërcënimet që nxisin dhunë, por harrojnë se dhuna nuk e ndryshon vullnetin e popullit përcaktuar me votë. Dhuna godet ekonominë e Shqipërisë.

Opozita po sillet si i mbyturi që të mbyt, nuk është qeveria ajo që mund të mbytet, por është Shqipëria ajo që po mbytet. Çdo shqiptar i mirë që nuk e do këtë qeverinë, të mos harrojë se kur bashkohet me opozitën, nuk e bën Shqipërinë ë të mirë, por pikërisht Shqipërisë i bën keq dhe aspak qeverisë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...