E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Qeveria nuk pret Kushtetuesen, miratohet leja për ndërtimin e Teatrit Kombëtar

Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar lejen për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Lajmin e ka bërë të ditur kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Veliaj u shpreh se Teatri i ri do të jetë më i madh dhe se brenda këtij territori nuk do të ndërtohet asnjë kullë. Godina e re do të ketë dy kate parkim dhe katër salla që do të kenë përkatësisht 635, 150, 350 dhe 500 vende secila.

Një javë më parë Qeveria ka miratuar fondin për ndërtimin e projektit te Teatrit të ri Kombëtar, duke i hapur rrugen nisjes së punimeve.

Postimi i Veliajt në rrjetin social, Facebook

KKT e Qeverisë Shqiptare sapo miratoi lejen për Teatrin e Ri Kombëtar të Bashkia Tiranë nga Bjarke Ingels (BIG).

AUDITORIUM 635 vende

BLACK BOX i vogël 150 vende

BLACK BOX i madh 350 vende

AUDITORIUM në taracë 500 vende

2 kate parkim

0 kulla në territor

Ecim para!

Ky vendim, vjen në kohën kur Gjykata Kushtetuese ende nuk ka marrë një vendim në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar.

Kushtetuesja ka shqyrtuar padinë e Presidentit Ilir Meta, për shfuqizimin e kalimit të pronësisë së Teatrit nga Ministria e Kulturës tek Bashkia Tiranë dhe shfuqizim të procedurës së kontratës për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar.

Megjithatë, Gjykata Kushtetuese ende nuk ka dalë me një vendim zyrtar në lidhje me këtë çështje, edhe pse disa ditë më parë, trupa gjykuese u mblodh për orë të tëra duke diskutuar.

Teatri Kombëtar u shemb në 17 maj të vitit 2020, rreth orës 04:05 të mëngjesit, dhe pati protesta të shumta në mbarë vendin, nga artistë, shoqëria civile, dhe politika.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...