E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Qëlloni pa paralajmërim”, shtohen tensionet në Kazakistan

Udhëheqësi autoritar i Kazakistanit thotë se ai ka autorizuar forcat e sigurisë të “qëllojnë pa paralajmërim”, në mes të një shtypjeje të dhunshme ndaj protestave antiqeveritare.

Presidenti Kassym-Jomart Tokayev tha gjithashtu se “20.000 banditë” kishin sulmuar qytetin kryesor të Almaty, epiqendrën e protestave të shkaktuara nga një rritje e çmimit të karburantit.

Ai ka fajësuar “terroristët” të trajnuar nga të huajt, pa dhënë prova.

Ministria e Brendshme thotë se 26 “kriminelë të armatosur” dhe 18 oficerë sigurie janë vrarë deri më tani gjatë trazirave.

Në një fjalim televiziv, Tokayev tha se forcat paqeruajtëse të dërguara nga Rusia dhe shtetet fqinje, kishin mbërritur me kërkesën e tij dhe ishin në vend në një bazë të përkohshme për të garantuar sigurinë.

Forca nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) e udhëhequr nga Rusia thuhet se ka rreth 2.500 ushtarë. Tokayev i dha “falenderim të veçantë” presidentit rus Vladimir Putin për dërgimin e trupave.

Kazakistani ndan kufijtë me Rusinë në veri dhe Kinën në lindje. Është një vend i madh me përmasat e Evropës Perëndimore, në masë të vogël nga ish-republikat e tjera sovjetike të Azisë Qendrore.

Pse ka rendesi? Ajo ka burime të mëdha minerale, me 3% të rezervave globale të naftës dhe sektorë të rëndësishëm të qymyrit dhe gazit. Një republikë kryesisht myslimane me një pakicë të madhe ruse, ajo i ka shpëtuar kryesisht konfliktit civil që shihet në pjesë të tjera të Azisë Qendrore.

Pse po bën lajme? Trazirat e karburantit kanë tronditur qeverinë, duke rezultuar në dorëheqje në krye dhe një goditje të përgjakshme ndaj protestuesve.

Lexo edhe :   “Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...