E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

“Pse duhet të dalim sot në protestë?” Shkrimtari thirrje shqiptarëve

Shkrimtari Rudi Erebara i bën thirrje shqiptarëve t’i bashkohen protestës që do të organizohet sot në orën 18:00, përpara Kryeministrisë.

Përmes një postimi në “Facebook”, Erebara shprehet se numri i qytetarëve në protestë ka shumë rëndësi dhe në radhë të parë ajo duhet të mbeshtetet nga Tirana.

“Duhet te jemi shume te tregojmë se nuk jemi ne ata qe vjedhin aeroporte, por eshte qeveria. Nuk jemi ne ata qe mbrojnë krimin, por qeveria. Edhe me këtë qeveri nuk ka zgjedhje. Te dalim t’i japim fund”, shkruan shkrimtari.

Postimi i Rudi Erebarës 

Pse duhet te dalim sot te gjithe ne proteste?
Sepse ka shume rendesi numri i qytetareve. Sot protesten e opozites duhet ta mbeshtese ne radhe te pare Tirana. Ta mbyllim sot nje here e mire cdo shprese se kjo diktature, kjo mafie, vjedhje, grabitje me dhune, shitja e Shqiperise, shitja e votes, nxjerrja ne rruge nga shtepia si enver hoxha ne 1945, bandat qe kontrollojne parlamentin, nuk kane ku shkojne me.
Sistemi ka rene. Shteti po mbahet pas litarit te rrogave.
Te dalim sot si qytetare te Tiranes t’i themi gjithe Shqiperise se ketu ka rene shteti. Se nuk e njohim parlamentin e mafies. Se nuk ka per te fituar me mafia ne asnje zgjedhje. Sepse nuk ka zgjedhje me mafien.
Te dalim te mbeshtesim opoziten, qe te detyrojme opoziten te mos perkulet nda presioni nderkombetar per stabilitet me cdo kusht.
Jo. Te dalim sot, per demokraci me cdo kusht. Prandaj eshte shume i rendesishem numri. Duhet te jemi shume te tregojme se nuk jemi ne ata qe vjedhin aeroporte por eshte qeveria. Nuk jemi ne ata qe mbrojne krimin, por qeveria. Edhe me kete qeveri nuk ka zgjedhje.
Te dalim t’i japim fund.

Lexo edhe :   Maturantët në protestë, ministrja Kushi zbulon vendimin që ka marrë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...