E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Pse BE-ja e ka lënë Kosovën në rreshtin e fundit

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

BE’ja e ka lënë Kosovën në rreshtin e fundit, të paktën kështu po vlerëson mediumi i njohur ‘The Times’, në një artikull ku thuhet se kjo mund të ketë ndodhur për shkak të çështjes së Brexitit, ose largimit të Britanisë së Madhe nga Unioni.

Premtimi i Bashkimi Europian për një përfshirje sa më të shpejt të vendeve të Ballkanit, ka bërë që këto të fundit të ‘endërrojnë’ për shërimin e plagëve që morën si vende nga luftrat Jugosllave.

Kroacia iu bashkua në vitin 2013, Serbia dhe Mali i Zi janë në procesin e negociatave, ndërsa Shqipëri dhe Maqedonia e Veriut e kanë fituar statusin e kandidatit.

Sidoqoftë, vendi tjetër, Kosova, nuk po qëndron larg BE’së për shkak të ‘rivalëve regjional’, por pë rshkak të një problemi që qëndron më shumë 1500 kilometra larg, Londrës.

Siç shkruan ‘The Times’, Britania e Madhe ka qenë kampioni më i madh i këtij vendi të vogël në Ballkan, që prej kur mori pjesë në intervenimet e NATO’s e deri tek njohja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, një prej vendeve të para që e bëri këtë.

Por, sot Kosova bashkë me Bosnje e Hercegovinës janë në ‘rreshtin e fundit’ për t’iu bashkuar BE’së, pavarësisht se kanë filluar programe të veçanta që institucionet e tyre, t’u afrohen standardeve bazike të Bllokut.

Lexo edhe :   Merkel: Nuk mund ta premtoj çeljen e negociatave me Shqipërinë

Rreth kësaj çështje për mediumin e njohur anglez ka folur edhe Ministri i Jashtëm në Detyrë, Behgjet Pacolli, sipas tij, Kosova nuk është primare për BE’në, pasi në vend të parë vjen Brexit.

“Rajoni ynë është i vogël, në proces të integrimit. Ka nevojë për përkrahje çdo ditë. Por, vëmendja e BE’së nuk është më këtu. Ne kemi pasur njerëz të profilit të lartë që kanë ardhur në Ballkan çdo ditë. Por në një mënyrë, pas Brexitit, u bëmë sekondarë”, ka thënë ai.

Lexo edhe :   Pse BE duhet të shpejtojë zgjerimin e vet në Ballkanin Perëndimor

Kujtojmë se rreth një muaj më parë, Bashkimi Europian, saktësisht Presidenti Emmauel Macron dhe vendi i tij Franca, i dhanë një bllokadë të madhe Shqipërisë dhe Malit të Zi, duke mos hapur negociata me to, pasi që sipas tij, vendet ende nuk janë të gatshme.

Kjo, sikur ka dhënë një përgjigje negative jo vetëm për këto dy vende, por ka ‘ngrirë shpresat’ edhe tek shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor, dhe efektet, po ndihen edhe në Kosovë./gazetametro.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinat janë gati, por si do të shpërndahen tek miliarda njerëz?

Nga: Liz Breen & Sarah Shifling “The Conversation” Vaksina Pfizer/BioNTech, sapo është aprovuar për përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe dhe qeveria ka urdhëruar...

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...