E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

“Të punosh 4 ditë në javë”/ Propozimi i kryeministres pritet të bëhet realitet

Kryeministrja më e re e Finlandës, Sana Marin shpreson që propozimi i saj për të ulur orët e punës për shtetasit e saj të bëhet realitet.

Marin e ka bërë këtë propozim që në kohën kur ishte ministre e Transportit. Ajo kërkoi që njerëzit të mos punojnë më 8 orë, por 6 orë në ditë dhe vetëm 4 ditë në javë.

“Pse të mos jetë ky hapi i radhës? A është tetë-orarëshi e vërteta përfundimtare? Besoj se njerëzit meritojnë të shpenzojnë më shumë kohë me familjen si dhe të merren me të tjera aspekte të jetës, si kultura”, tha ajo në gusht të vitit 2019.

Deri më tani orari në Finlandë është 8 orë dhe punohet 5 ditë në javë. Me ardhjen e Sana Marin në krye të qeverisë duket se ky propozim mund të vihet në zbatim shumë shpejt.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel refuzon të marrë vaksinën e AstraZeneca-s

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar të marrë vaksinën e kompanisë AstraZeneca. Vaksina e AstraZenecës dhe Universitetit të Oksfordit është e sigurtë dhe efektive...

Kryemadhi: Pas 25 prillit i japim fund çdo abuzimi

ryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, zhvilloi një takim me strukturat e LSI-së në Kashar, me të cilët diskutoi për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Gjatë...

Talenti shqiptar bën hapin e madh në karrierë, firmos me skuadrën gjermane

Talenti me origjinë shqiptare, Mehmet Ibrahimi, ka bërë një hap të rëndësishëm në karrierë, duke nënshkruar kontratë profesioniste me klubin e Lajpcigut. Ky fakt është...

Biden: SHBA-ja nuk do ta njohë kurrë aneksimin e Krimesë nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të përkrahin Ukrainën kundër agresionit rus, dhe nuk do të njohin...

Spanja merr vendimin e papritur për personat nën 55 vjeç që kanë kaluar Covid

Spanja do të japë vetëm një dozë të vaksinës për të gjithë personat që e kanë kaluar Covid-19 dhe janë nën 55 vjeç. Ky vendim...