E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

“PS, PD, LSI bashkë në krevat”, Gjoni: Iku Lu-ja erdhi Kim-i, do ikë Kim-i dhe do vijë Xhimi

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Me tone të larta gjatë fjalës në Kuvend, deputeti Ralf Gjoni tha se çdo gjë që ndodh në Shqipëri është lojë politike, duke nisur nga emërimet në Gjykata dhe deri të Komisioni Hetimor për shkarkimin e Metës. Madje ai tha më tej se e pret me kërshëri shkarkimin e presidentit Meta.

“Çdo gjë që po ndodh sot është lojë, nga Gjykata, Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. E pres me kërshëri shkarkimin e presidentit Meta. Jam dakord me ju z. Ruci se ky institucion duhet të ushtrojë presion mbi institucionet e pavarura”, u shpreh Gjoni.

Sipas tij, nuk mund të ketë drejtësi pa u ndryshuar sistemi zgjedhor. Madje, Gjoni shprehu haptazi pakënaqësitë që ka ndaj ambasadorëve amerikanë.

“Iku Lu-ja erdhi Kimi, do ikë Kimi do vijë Xhimi dhe prapë Qerimi, nuk do ketë drejtësi. Ku është Gjykata Kushtetuese, ku është Gjykata e Lartë? Ambasadorja e SHBA-së shkon te Kolegji i Apelit dhe bën thirrje për ndalimin e lojërave politike. Por kush po luan? PS, PD, LSI, të treja bashkë në krevat, Ilir Meta, Sali Berisha, Edi Rama, Taulant Balla në emër të socialistëve që nxit ndryshimet kushtetuese me deputetët që nuk kanë folur njëherë në jetën e tyre për listat e hapura”.

Lexo edhe :   Drafti/ Yuri Kim: Opozita mori përgjegjësitë e saj, palët të mos devijojnë nga marrëveshja

Ai u propozoi deputetëve të votojnë për ndryshimin e sistemit zgjedhor. “Unë shkoj në Komision se kam besuar se do ndryshonim sistemin. Po vijmë në fund të korrikut, dhe nuk po diskutohet për ndryshimin e sistemit. Pse PD kërkon papritur hapje listash? A keni këllqe (për listat e hapura)? Unë nuk bëhem pjesë e asnjë loje. Demokracia kërkon transparencë dhe procedurë, dhe ju kërkoj që t’i jepni drejtim propozimeve tona dhe të shohim ku qëndron çdo deputet, në cilin krah”, tha Gjoni.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...