E diel, 12 Korrik, 2020
23 C
Tirana

“Futja në lojë e amerikanëve”, BE shkatërron planet për dialogun Kosovë-Serbi

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Publikimi nga ana e Hagës për akuzat e ngritura ndaj presidentit Hashim Thaçi, kreut të PDK, Kadri Veseli dhe disa zyrtarëve të tjerë, ka ngjallur shumë dyshime. Sinjalet e forta janë se e gjitha kjo ka ta bëjë me tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo pasi më herët ishte caktuar data 27 qershor, ku Thaçi e Vuçiç do uleshin bashkë.

Krerët e Brukselit u alarmuan nga futja në lojë e amerikanëve, dhe si duket futën në lojë Gjykatën e Hagës. Ajo që e vërteton këtë është se dosja ishte mbyllur që në 24 prill, dhe u publikua dje, pikërisht sapo Thaçi mori avionin për në Washington.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, Richard Grenell, ka bërë të ditur se presidenti i Kosovës ka anuluar pjesëmarrjen e tij në Washington në takimin me Serbinë, të planifikuar më 27 qershor, pas ngritjes së akuzës nga Specialja.

Lajmi erdhi gjithashtu në vijim të përpjekjeve rivale të BE, për të rifilluar bisedimet e paqes Kosovë-Serbi, të cilat kishin ngecur në vitin 2018, që përfshinin Vuçiçin dhe Thaçin ose kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti.

Thaçi dhe të tjerët ishin “penalisht përgjegjës për afro 100 vrasje” të “viktimave shqiptare, serbe, rome dhe etnive të tjera dhe… kundërshtarëve politikë”, thuhej në një deklaratë të Dhomave të Specializuara të Kosovës (KSC) në Hagë. Krimet e tyre, kundër “qindra” viktimave të tjera, gjithashtu përfshinin “zhdukje me forcë të personave, përndjekje dhe tortura”.

Lexo edhe :   Zbulohet agjenda, ja kur pritet të mbahet takimi Hoti - Vuçiç

Në deklaratë thuhet se akuza ishte “rezultat i një hetimi të gjatë dhe që pasqyron vendosmërinë e Prokurorit Special që mund të provojë të gjitha akuzat përtej një dyshimi të arsyeshëm”.

Gjykata e financuar nga BE dhe SHBA u krijua në vitin 2016, për të parë krimet e pretenduara nga guerilët shqiptarë në luftën e viteve 1991-1999, në të cilën Kosova u shkëput nga Serbia. Ajo u vendos në Hagë për shkak të shmangies së frikësimit të dëshmitarëve në Kosovë.

Lexo edhe :   Zbulohet agjenda, ja kur pritet të mbahet takimi Hoti - Vuçiç

Duke ndërmarrë këto veprime, Thaçi vendosi “interesat e tij personale përpara viktimave të krimeve të tyre, sundimit të ligjit dhe të gjithë njerëzve të Kosovës”, thuhet në deklaratë. KSC paditi gjithashtu edhe Kadri Veselin, ish-kryetarin e parlamentit të Kosovës, por nuk i përmendi të dyshuarit e tjerë.

Gjykata Speciale dhe Prokurori Special duhet të lihen vetëm për “të bërë punën e tyre… pa ndërhyrje nga jashtë”, tha shërbimi i jashtëm i BE.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...