“Presion i madh”/ Brataj shpjegon arsyet pse u largua mjeku Kalo nga Komiteti

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka komentuar largimin e mjekut infeksionit, Tritan Kalo, nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Në në intervistë në ‘News 24’,  Brataj tha se ky është një vendim personal i mjekut, por shtoi se i vjen keq, edhe pse sipas tij, Shqipëria nuk ka vetëm atë apo Kalon, por edhe plot profesionistë të tjerë.

Sipas Bratajt, vendimi për largimin e Kalos ishte zgjedhje personale.

E mora vesh nga mediat dhe nga mesazhi i vetë Prof.Kalos. Zgjedhje personale, por ai kishte shpjeguar disa arsye te statusi i vet, që nga presioni i jashtëm, i brendshëm. Më vjen keq për një profesionist, bashkëpunoja shumë me të dhe do të bashkëpunoj, por besoj është zgjedhje personale. 

Askush s’ka detyruar, as mua dhe as Prof. Kalon, asnjë detyrim, asnjë imponim. Komiteti është një organ këshillues, që s’ka asnjë përfitim, përvec telasheve. Ne shkojmë aty në cdo orë, grumbullohemi, është falas. Vec përgjegjësive, s’ka asgjë tjetër. Për fatin e keq, kemi arritur në periudhën e zgjedhjeve, që ka presione. E keqja është se ka profesionistë mjekë, që janë rreshtuar në politikë, por të mos bëjnë skanerin e mushkërive dhe t’ia japin partisë ta shohë. Më vjen keq për prof. Kalon. Më vjen keq që nuk do vazhdojë të jetë, se është ndër më të mirët, është i kompletuar, por besoj se Shqipëria s’më ka vetëm mua apo Prof. Kalon, ka dhe të tjerë“, u shpreh Brataj.