E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Presidenti i Afrikës së Jugut kërkon heqjen urgjente të ndalimeve të udhëtimit

Presidenti i Afrikës së Jugut ka dënuar ndalimet e udhëtimit të miratuara kundër vendit të tij dhe fqinjëve të tij, mbi variantin e ri të koronavirusit Omicron.

Cyril Ramaphosa tha se ishte “thellësisht i zhgënjyer” nga veprimi, të cilin ai e përshkroi si të pajustifikuar dhe bëri thirrje që ndalimet të hiqen urgjentisht.

Mbretëria e Bashkuar, BE dhe SHBA janë ndër ata që kanë vendosur ndalime të udhëtimit.

Omicron është klasifikuar si një “variant i rrezikshëm”. Dëshmitë e hershme sugjerojnë se ka një rrezik më të lartë të ri-infeksionit. Varianti me mutacion të madh u zbulua në Afrikën e Jugut në fillim të këtij muaji, dhe më pas u raportua në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të mërkurën e kaluar.

Varianti është përgjegjës për shumicën e infeksioneve të gjetura në provincën më të populluar të Afrikës së Jugut, Gauteng, gjatë dy javëve të fundit dhe tani është i pranishëm në të gjitha provincat e tjera të vendit.

Të hënën, Japonia u bë vendi i fundit që rivendosi kufizimet e ashpra kufitare, duke ndaluar të gjithë të huajt të hyjnë në vend nga 30 nëntori.

Drejtori i OBSH-së për Afrikën, Matshidiso Moeti tha të dielën: “Me variantin Omicron të zbuluar tani në disa rajone të botës, vendosja e ndalimeve të udhëtimit që synojnë Afrikën sulmon solidaritetin global”.

Sa shqetësues është varianti i ri Covid? A na duhen akoma vaksina të reja?

Në fjalimin e tij të dielën, zoti Ramaphosa tha se nuk kishte asnjë bazë shkencore për ndalimet e udhëtimit dhe se Afrika Jugore ishte viktimë e diskriminimit të padrejtë.

Ai gjithashtu argumentoi se ndalimet nuk do të ishin efektive në parandalimin e përhapjes së variantit. “E vetmja gjë që do të bëjë ndalimi i udhëtimit është të dëmtojë më tej ekonomitë e vendeve të prekura, dhe të minojë aftësinë e tyre për t’iu përgjigjur dhe rimëkëmbur nga pandemia”, tha ai.

Lexo edhe :   Itali/Pezullohen rreth 2 mijë mjekë për shkak të mos vaksinimit

Ai u bëri thirrje vendeve me ndalime që “të ndryshojnë urgjentisht vendimet e tyre… përpara se t’i shkaktohet ndonjë dëm i mëtejshëm ekonomive tona”.

Lexo edhe :   Itali/Pezullohen rreth 2 mijë mjekë për shkak të mos vaksinimit

Ramaphosa e përshkroi shfaqjen e variantit Omicron si një thirrje zgjimi për botën në lidhje me pabarazinë e vaksinave – duke paralajmëruar se derisa të gjithë të vaksinoheshin, më shumë variante ishin të pashmangshme.

Një deklaratë e mëparshme nga Ministria e Jashtme e Afrikës së Jugut të shtunën gjithashtu kritikoi ashpër ndalimet e udhëtimit, duke thënë se vendi po ndëshkohej – në vend që të duartrokiteshin – për zbulimin e Omicron.

Omicron tani është zbuluar në një numër vendesh anembanë botës, duke përfshirë MB, Gjermani, Australi dhe Izrael.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...