E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Portugalia në alarm: 90% e të infektuarve me Covid-19, nga varianti Delta

Portugalia po përjeton një situatë të rënduar epidemiologjike, pasi 90% e të infektuarve me Covid-19, janë me variantin indian, Delta. Lajmi u bë me dije nga Instituti Kombëtar i Shëndetit në vend, Doutor Ricardo Jorge (INSA), shkruan Euractiv.

“Siç pritej, shifrat janë përkeqësuar në të gjitha rajonet në muajin e fundit, duke regjistruar një “rritje të fortë” në rajonin verior, ku përbën 71.1% të infeksioneve, 85.7% në Madeira dhe 64.7% në Azore”, tha instituti përmes një deklarate.

Ky shtim i rasteve erdhi si pasojë e hapjes së kufijve që solli edhe rritjen e numrit të turistëve. Nëse rritja vazhdon, shifra mund të dyfishohet nga mesi i korrikut, paralajmëroi Ministrja e Shëndetësisë Marta Temido në një intervistë për mediat vendase.

Portugalia kohët e fundit ka përshpejtuar fushatën e saj të vaksinimit për t’iu përgjigjur përhapjes së shpejtë të variantit Delta, me rreth 850,000 doza të administruara në javë, theksoi task forca përgjegjëse për koordinimin e logjistikës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...