E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Inter/ Prezantimi i Inzagit si trajneri i ri. Lukaku, Eriksen, derbi dhe Konte

Sot u bë prezantimi i Simone Inzagit në krye të pankinës së kampionëve të Italise, Interit. Më poshtë mund të lexoni me pika përgjigjet e tij gjatë konferencës.

LUKAKU – ” Ai ishte i zhgënjyer me eliminimin e Belgjikës. Është një lojtar shumë i fortë, në këto dy vjet është mbështetur edhe në mënyrën më të mirë nga shokët e tij të skuadrës”.

ERIKSEN – ” Fola me të para Kampionatit Evropian, pas aksidentit nuk fola por u pendova shumë. Ai ishte një lojtar të cilit unë i besoja. Do të ketë nevojë për kohë, por ndërkohë klubi bëri mirë dhe ndërhyri në kohë në marrjen e Calhanoglusë, që më ka pëlqyer gjithmonë. Si trajner, do ta pres Eriksenin me krahë hapur ”.

LACIO – “Ata kanë qenë njëzet e dy vite të rëndësishëm , i falënderova të gjithë. Nuk mund të gjeja më mirë, por për mendimin tim ishte koha për një ndryshim. Unë mendoj se duhet të bëhen zgjedhje në jetë. Gjithmonë do ta falënderoj Lotito, ai është një president i shkëlqyeshëm me ide të shkëlqyera. U mbyll një cikël. Darkova me të dhe menaxherin dhe mora kohë për të vendosur. Në mëngjes vendosa të ndryshoj ambjent dhe personi i parë që lajmërova ishte Lotito ”.

TAKTIKAT – “Unë dua një ekip intensiv që është gjithmonë brenda lojës. Zakonisht kam pasur ekipe që reagonin dhe kanë fituar shumë ndeshje në kohën shtesë. Në mënyrën time për të të parit të futbollit, krahët e jashtëm janë të rëndësishëm “.

DE VRIJ – “Kam biseduar me të gjithë lojtarët. Unë kam qenë trajner i Vrij, kam luajtur me Kolarov dhe Handanovic. Ashtë kënaqësi t’i takoj përsëri, kam një marrëdhënie të shkëlqyeshme por do të kem një marrëdhënie të shkëlqyer me të gjithë ”.

KËRERKESAT – “Vitet e fundit ka pasur kërkesa por nuk ishte ende koha për të ndryshuar. Në Romë po punonin në mënyrën më të mirë. Kur kishte mundësia për Interin, e pranova këtë sfidë të mrekullueshme ”.

PRESIONET – “Ka presion në Romë dhe Milano. Më pëlqejnë sfidat, përndryshe nuk do të më pëlqente kjo (aventura e re). Është një sfidë e madhe për mua dhe gjithë stafin, e di që do të kem mbështetjen e të gjithë stafit. Do të hasim vështirësi, do të jetë një kampionat i gjatë dhe do të duhet të jemi të aftë kur të ketë vështirësi dhe të dalim edhe më të fortë ”.

DERBI – “Derbi i Romës ne e dimë se çfarë përfaqëson për të gjithë qytetin. Unë e di që ka rivalitet të madh edhe këtu në Milano. Milani është i fortë dhe ka bërë një kampionat të shkëlqyer. Kanë një trajner të shkëlqyeshëm që e njoh shumë mirë dhe do të jetë një sfidë emocionuese ”.

CALHANOGLU – “Si Luis Alberto? Mendoj se po, ka karakteristika të ngjashme. Ai ka cilësi dhe sasi, shumë i mirë në pozicion. Sipas mendimit tim Calhanoglu do të na japë kënaqësi të mëdha “.

INDIVIDËT – “Mendoj se Dimarco bëri shumë mirë në Verona. Është rritur në sektorin tonë dhe është një burim shtesë krenarie. Unë do t’i vlerësoj ata dhe do të përpiqem t’i bëj ato të performojnë në mënyrën më të mirë. Perisic? Rolin e “mex-ala”-s e bëri shumë mirë vitin e kaluar, është ende në karantinë dhe po e pres me krahë hapur ”.

Blerjet dhe disponimet – “Tregu vazhdimisht evoluon, së bashku me klubin po kërkojmë të përmirësojmë skuadrën. Nuk eshte e lehte. Lojtarët janë të gjithë aty dhe do të vlerësohen nga unë dhe stafi im ”.

TË RINJTË – “Barela, Bastoni dhe Lautaro? Ata tashmë janë lojtarë fitues. Në një skuadër, sa më shumë lojtarë fitues të kesh, aq më mirë. Jam i lumtur për finalen në Kampionatin Evropian, jam i lumtur edhe për Lautaron dhe uroj që ai të fitojë ashtu siç i uroj italianët ”.

KONTE – “Në dy vitet e fundit është vlerësuar shumë, është një ekip solid që jep idenë e të qenit shumë kompakt. Ishte e vështirë për ta arritur. Kam pasur një ekip që gjithmonë ka argëtuar, ka shënuar shumë gola dhe shpresoj të argëtoj tifozët edhe këtu ”.

ITALIA – “Ishte një kënaqësi të shihje Italinë gjatë Kampionatin Evropian, ne duhet të përgëzojmë Roberto Mancinin. Kryqëzojmë gishtat në pritje të finales ”./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...