E shtunë, 6 Mars, 2021
11 C
Tirana

Policia e Tiranës kërkon rifillimin e hetimeve për 21 Janarin

Policia e Tiranës ka kërkuar rihetimin e çështjes së 21-janarit. Vetëm një ditë para 10-vjetorit të vrasjes së katër personave dhe plagosjes së gjashtë të tjerëve në mes të kryeqytetit, Policia e Tiranës ka dorëzuar në Prokurori letër kërkesën për riinspektim hetimor.

Sipas Top Channel Policia e Tiranës kërkon riinspektim për caktimin e drejtimit të qitjes gjatë vrasjes së Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës, si dhe plagosjen e Fatos Mahmutajt, Sokrat Godes,  Erald Boshas,  Artes Dybelit, Ilia Qeskos dhe Ilia Papas.

Gjithashtu kërkohet që të ketë riekspertim për predhën që është gjetur në trupin e Aleks Nikës, si dhe të ripyetën personat që kanë dijeni me ngjarjes kryesisht ish-efektivë të gardës.

Ndër të tjera, kërkohet që të rishikohen pamjet filmike që janë të fokusuara tek Zuver Veizi, Aleks Nika, Hekuran Deda dhe të plagosurit.

Nesër mbushen 10 vjet nga 21 janari i 2011-ës kur u vranë me duar në xhepa te bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’ 4 protestues.

Ziver Veizi, Hekuran Deda, Faik Myrtaj dhe Aleks Nika mbetën të ekzekutuar nga shteti por ndonëse ka pafund pamje foto, video, audio që provojnë vrasjen shtetërore, ende sot nuk ka njeri pas hekurave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E rëndë/ Shkon në 3 numri i viktimave nga aksidenti në Rrogozhinë

Ka shkuar në tre numri i viktimave nga aksidenti i rëndë i trefishtë që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Viktima e tretë është një...

Në kërkim për plagosje të rëndë, arrestohet 75-vjeçari në Tiranë

Policia e Tiranës ka arrestuar një 75-vjeçar i cili ishte i shpallur në kërkim. Bëhet me dije se shtetasi me inicialet M.Ll, është dënuar me...

Basha: Rama premtoi 232 mln dollarë subvencione për fermerët, morën vetëm 47

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijon të tregojë ato që ai i quan dështime të kryeministrit Edi Rama gjatë 8 viteve të qeverisjes...

Tragjike në Rubik/ Familja me 3 anëtarë shuhet nga Covid-19 brenda një jave

Një tragjedi është shënuar në Rubik, ku një familje është shuar brenda një jave pasi 3 anëtarët e saj ishin infektuar me Covid-19. Mësohet se...

Ceremonia për 30-vjetorin e eksodit, Rama merr çmimin e veçantë në Puglia

Kryeministri Edi Rama është vlerësuar me një çmim të veçantë në Puglia, gjatë ceremonisë së përkujtimit të 30-vjetorit të fillimit të emigracionit shqiptar drejt...