E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Policia britanike jep detajet e rënda/Vrasja e deputetit ishte sulm terrorist

Vrasja e deputetit konservator Sir David Amess, po trajtohet si një sulm terrorist nga policia. Sir David u godit me thikë disa herë, gjatë takimit me zgjedhësit në Leigh-on-Sea në Essex, të premten. Policia Metropolitane tha se vrasja kishte një lidhje të mundshme me ekstremizmin islamik. Një 25-vjeçar britanik u arrestua në vendin e ngjarjes, nën dyshimin për vrasje.

Si pjesë e hetimit, oficerët po kryejnë kërkime në dy adresa në zonën e Londrës. Forcat e policisë besojnë se vrasësi ka vepruar vetëm, por hetimet për rrethanat e incidentit po vazhdojnë.

25-vjeçari është në paraburgim në Essex, shtoi policia. Burimet qeveritare i kanë thënë BBC-së se ai është një shtetas britanik. Sir David, 69 vjeç, i cili përfaqësonte Southend West, po mbante një takim elektoral, ku votuesit mund të takojnë deputetin e tyre dhe të diskutojnë shqetësimet. Shefi i policisë së Essex, polici BJ Harrington tha se Sir David “thjesht po i ndante detyrat e tij”.

Oficerët kundër terrorizmit po punojnë me Policinë Essex dhe Njësinë e Operacioneve të Specializuara të Rajonit Lindor. Oficerët po bëjnë apel për këdo që ka ndonjë informacion ose me pamje nga kamerat e sigurisë, të kontaktojë me ta.

Sir David ishte deputet që nga viti 1983, dhe ishte i martuar me pesë fëmijë. Ai është deputeti i dytë në detyrë që është vrarë në pesë vitet e fundit, pas vrasjes së deputetes Jo Cox në 2016.

Kryeministri Boris Johnson e përshkroi atë si “një nga njerëzit më të mirë, më të butë në politikë”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...