E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

“Policët kroatë më rrahën 30 minuta”, qytetari denoncon dhunën

Një 34-vjeçar denoncoi në emisionin “Fiks Fare” dhunën e pësuar nga policët kroatë në kufirin mes Kroacisë dhe Serbisë.

Orlando Suter tha se në datën 4 qershor 2021 e ka kapur policia kroate, në afërsi të doganës Bajakov. “Kam tentuar të kaloj në kufirin e gjelbër dhe më ka kapur një patrullë e policisë kufitare. Më kanë torturuar për rreth 30 minuta, kam pasur dëmtime të rënda, të konfirmuara këto edhe nga mjekët në Serbi. Në atë moment kam pasur me vete 1500 euro, pasaportën shqiptare, 2 leje qarkullimi (patenta) 1 shqiptare, 1 zvicerane, 1 telefon, 1 kartë të shëndetësisë zvicerane. Kam pasur certifikatën e vaksinës ne Zvicër, 1 pale syze, etj” thotë 34 vjeçari.

Më tej shton se ka pasur edhe një çantë rrobash, të cilat ia kanë marrë të gjitha. “Pasi me dhunuan me kthyen në tokën Serbe, ku kam marrë leje kalimi nga Ambasada Shqiptare në Beograd për t’u kthyer. Kam kërkuar ndjekjen ligjore të rastit, po s’më kanë kthyer asnjë përgjigje. Në Serbi më ka kontaktuar personeli i Ambasadës, duke me dhënë vetëm këtë kalim. I kam thënë për dhunën, po më kanë përcjellë. I kam marrë numrin e telefonit, po s’më ka lajmëruar deri tani askush se çfarë është bërë me këtë ankesë” thotë ai.

Pas ankesës, qytetari telefonin fillimisht numrin që i kanë dhënë kur ka qenë në Serbi, është një numër telefoni të një punonjësi të ambasadës. Numri del i paarritshëm dhe i fikur. Më pas telefonon Ambasadën Shqiptare në Serbi, Beograd, ku pasi i shpjegon ngjarjen dhe me cilët ka biseduar aty, i thonë se duhet të interesohet në Ambasadën Shqiptare në Kroaci, Zagreb, pasi atje ka ndodhur edhe ngjara. Qytetari i thotë se kjo ambasadë do i kthente përgjigje, po ajo i thotë se duhet të kontaktojë me Zagrebin.

Qytetari vijon telefonatat, kësaj herë me një punonjës të Ambasadës Shqiptare në Zagreb, Kroaci. Këta të fundit nuk ishin në dijeni të ngjarjes, nuk ishin lajmëruar nga askush. As nga Ambasada Shqiptare në Serbi dhe as nga Ministria e Jashtme. Ngjarja nuk ishte referuar. Pasi i shpjegon rastin, punonjësi i thotë se duhet që qytetari të dërgojë një e-mail për ngjarjen dhe kjo ambasadë do të kërkojë informacion.

Qytetari i dërgon e-mail dhe merr përgjigje disa javë më vonë se “Ambasada e RSH-së në Zagreb, ka dërguar notë zyrtare për informacion pranë Drejtorisë Konsullore të MPJE-së së Kroacisë. Pas telefonatave të vazhdueshme me Drejtorinë Konsullore, informohemi se çështja juaj është marrë në shqyrtim dhe është dërguar në Drejtorinë e Përgjithshme të Kufirit në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kroacisë. Jemi në pritje të një përgjigje zyrtare, për të cilën do t;ju bëjmë me dije në vijim”. Por, edhe pse kanë kaluar disa javë, sërish qytetari nuk ka marrë përgjigje. Gazetarët e “Fiks Fare” kontaktojnë me dy numra telefoni të Ambasadës Shqiptare, por asnjë punonjës nuk denjon që të na përgjigjet./Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...