Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Plagosja e Edison Begajt, ja sa herë dhe pse është arrestuar vlonjati

Edison Begaj është një emër i njohur për subjektet e ligjit në Shqipëri. Burime të “Tirana Today” bëjnë të ditur se, Begaj ka qenë objekt i Operacionit Forca e Ligjit, të cilit i është dërguar formulari për deklarimin e pasurisë, ndërkohë që  më 20 shkurt të vitit 2008 ai ka rënë në pranga nga “blutë” e Vlorës si pjesë e një grupi që u akuzua  për trafikim droge nga Shqipëria në drejtim të Italisë. Begaj u arrestua bashkë me 6 persona të tjerë.

Pas këtij arrestimi për trafikim lëndësh narkotike, dy vite më vonë, në shkurt të vitit 2010, Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda Tiranë e ka dënuar me 7 vite e 6 muaj burgim, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e municioneve luftarake”.

Ndërkaq, edhe në vitin 2015 Begaj u kap me 50 kg lëndë narkotike të llojit marijuanë “çokollatë”, në vendin e emërtuar “Qafa e Kuzum Babasë”.

Plagosja në këmbë “një mesazh”?

Burime nga policia dhe Spitali i vlorës kanë bërë të ditur se Begaj është qëlluar pesë herë, katër nga të cilat e kanë prekur në këmbë. Ai u qëllua në mesnatë në hyrje të banesës së tij duke mbetur i plagosur. Policia beson se, goditja në këmbë dhe jo në pjesët e tjera të trupit “është nje mesazh” për Begajn nga njerëz të përfshirë në konflikte. Autorët e kanë pritur 38-vjeçarin derisa të kthehej në banesën e tij për t’a qëlluar me pistoletë. Nga të dhënat e para mësohet se, personi që e ka qëlluar ka qenë i vetëm dhe është larguar në këmbë, për të hipur më pas në një makinë që ka qenë disa metra më tutje, dhe e ka larguar nga vendngjarja.

Plagosja e Edison Begajt ka shtuar edhe më shumë frikën në Vlorë, ku vetëm në javët e fundit janë ekzekutuar Bledar Birçaj dhe Delon Troqe në atentate mafioze, ku autorët nuk kanë arritur të identifikohen, pasi makinat janë djegur dhe vrasësit kanë qenë të maskuar./Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...