E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Pjesëtarët e kartelit në Meksikë, varin nëntë persona nga ura

Pjesëtarët e kartelit në Meksikë kanë varur nëntë trupa nga një urë, si një paralajmërim rrëqethës për bandat rivale, mes një lufte të përgjakshme në terren.

Viktima e dhjetë u gjet gjithashtu në një rrugë aty pranë, nga banorë të tmerruar në komunën Zacatecas të Cuauhtémoc, rreth orës 6 të mëngjesit të së enjtes.

Zyrtarët paralajmëruan se ‘shfaqja’ shqetësuese ishte e lidhur me një mosmarrëveshje të egër midis bandave të pamëshirshme kriminale, që veprojnë në zonë.

Nëntë trupat u hoqën përfundimisht nga mbikalimi nga policia, rreth orës 10 të mëngjesit me orën lokale. Sipas mediave lokale, shumica e të vdekurve u identifikuan si banorë të qytetit të vogël të Cuauhtémoc, i cili ka një popullsi prej vetëm 6.660 banorësh.

“Ata paguajnë për mëkatet e të tjerëve, nuk është e drejtë që ata ta bëjnë këtë me ne sepse paguajnë për mëkatarët”, tha një vendas i frikësuar për ‘TV Azteca Noticias’.

Një tjetër shtoi: “Është e frikshme të dalësh natën. Duhet të flesh herët dhe çdo natë ka zhurmë, motoçikleta, ulërima, gjëra të tilla”.

Një “hetim intensiv” ishte duke u zhvilluar, tha qeveria lokale, megjithëse ende nuk është bërë asnjë arrestim.

Burimi i lajmit: New York Post. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Do ndaloheni të shkoni në punë, nëse nuk vaksinoheni!

Kryeministri Rama ka paralajmëruar qytetarët e pa vaksinuar, se nëse nuk marrin dozën e parë, do vijë dita që nuk do mund të marrin...

Braçe: As në Kuvend nuk mbahen maskat, vaksinimi të bëhet me detyrim!

Deputeti socialist Erjon Braçe ka propozuar bërjen e vaksinës me detyrim, ndodhur në kushtet kur pjesa masive e qytetarëve nuk respektojnë masat anti-covid. Me...

Abetarja unike si regres mbarëkombëtar

Nga: Genc Pollo ALTERTEKSTI SHPËTON PËR NJË FIJE Në vitin 2015, opozita dhe shoqëria civile arritën një fitore domethënëse në zmbrapsjen e një nisme qeveritare, e...

E prisnin në shi, Rama u bën premtimin publik tetraplegjikëve

Pasi ka dalë nga Kuvendi, kryeministri Edi Rama është përballur me protestën e para dhe tetraplegjikëve, të cilët është ndalur për ti takuar. Kryeministri...

“O Guri, ata do na rrahin”, Rama thumbon PD-në

Kreu i qeverisë Edi Rama ka debatuar me deputetin e PD-së, Tritan Shehu, për "Ballkanin e Hapur". Ai tha se kjo nismë do të...