E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Pipero: Nëse një vaksinë jep efikasitet mbi 60%, konsiderohet shumë e mirë

Teksa Shqipëria po vijon prej 9 ditësh vaksinimin masiv të popullsisë kundër koronavirusit, edne ka pikëpyetje mbi efikasitetin e vaksinave kineze Sinovac.

I ftuar në emisonin ”Open”, mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero u shpreh se është e rëndësishme që një vaksinë të jetë e regjistruar në vendin e origjinës dhe të jetë e përdorur në vendin e origjinës.

Sipas tij, nëse një vaksinë jep efikasitet mbi 60%, konsiderohet shumë e mirë.

Pëllumb Pipero: Është e rëndësishme që një vaksinë të jetë e regjistruar në vendin e origjinës dhe të jetë e përdorur në vendin e origjinës. Kjo na jep garanci për përdorimin në një vend tjetër. Nuk ka të njëjtin ligj për vaksinën siç ka për medikamentet.

Dua të them që për vaksinën kineze nuk bëhet fjalë për teknologji të re, por për ato më të vjetrat se është e bazuar mbi virus të dobësuar. Në opinionin tim është më afër asaj që është imuniteti natyral, edhe pse teknologjitë e reja janë absolutisht një arritje shumë e madhe, një siguri më shumë dhe mundësi për të siguruar vaksinimin e shumë qytetarëve. Për mua, nuk ka vaksina të këqija, por janë të mira. Nëse një vaksinë jep efikasitet mbi 60%, konsiderohet shumë e mirë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ruçi tërhiqet nga politika: Jap dorëheqjen nga funksionet drejtuese në PS

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi deklaroi se do të tërhiqet nga politika, duke dhënë dorëheqjen nga të gjitha funksionet drejtuese në Partinë Socialiste. Gjatë...

Kongresi i PS/ Nano: Me Ramën përmbushim misionin historik, integrimin në BE

Lideri historik i Partisë Socialiste dhe ish-kryeminsitri Fatos Nano, u është drejtuar me një mesazh pjesëmarrësve në Kongresin e kësaj force politike, që feston...

Historike/ Sportisti rus shpall Shqipërinë kampione të Botës në Gjimnastikë

Triumf historik. Gjimnasti Matvei Petrov, i cili përfaqëson Shqipërinë, ka rrëmbyer medaljen e arit në Kupën e Botës në Gjimnastikën Artistike, kompeticion i zhvilluar...

”No comment”/ Pasi foli për rikthim në krye të PD, Berisha nxjerr tjetër foto

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka trazuar politikën shqiptare me deklaratën e tij, ku tha se nuk e përjashtonte  një rikthim të mundshëm në krye të...

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...