E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Pipero “kundër” qeverisë: Virusi nuk ka fasha orari

Dy ditë më parë, qeveria bëri me dije se hapja e klubeve të natës, diskove, bareve dhe shërbimeve të ngjashme është rreptësisht e ndaluar, ashtu si dhe muzika pas orës 20:00. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero është shprehur ‘kundër’ qeverisë, ku sipas tij, virusi nuk ka fasha orari.

I ftuar në “Ora News”, mjeku Pëllumb Pipero tha se Covid-19 nuk ka orar dhe lëviz çdo moment me ne. Sipas tij, të rinjtë nuk e kanë kuptuar që janë transmetues të heshtur, pasi nuk sëmuren kur infektohen, por e transmetojnë virusin.

“Virusi lëviz me ne, sa kohë lëvizim në 7 ditët e javës, virusi do të lëvizë me ne. Virusi nuk ka fasha orari. Unë besoj se ndalimi i funksionimeve të klubeve të natës dhe muzikës, nuk është qëllim në vetvete. Por ka për objektiv frenimin e qarkullimin e virusit mes të rinjve që frekuentojnë lokalet e natës.

Muzika njëlloj si dielli, si ajri, apo mjedisi i hapur shëron. Problemi është se të rinjtë nuk e kanë kuptuar që janë transmetues të heshtur, pasi nuk sëmuren kur infektohen, por e transmetojnë virusin.

Të gjitha lokalet dhe baret, si ditën ashtu edhe natën, duhet të respektojnë protokollet e sigurisë. Klubi i natës është për argëtim. Nuk mund të kërcejmë 2 metra larg njëri-tjetrit. Kjo është e dobishme për të frenuar përhapjen e virusit”, tha më tej ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...