E premte, 10 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Pica në drekë? Dietologia e huaj jep sugjerimin e rrallë, ja kur duhet konsumuar

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Djali i saj u gjet i vetëm në varkë, zhduket aktorja e njohur amerikane

Aktorja e njohur amerikane, Naya Rivera, është shpallur e humbur pasi djali i saj i vogël u gjet i vetëm në një varkë në...

Nëse ke vënë në dyshim nëse pica është ushqimi i duhur për mëngjes, mos u shqetëso se një dietologe ju ka dalë në mbrojtje.

“Mund të befasohesh po të zbulosh se një copë mesatare pice dhe një tas me drithëra kanë pothuaj të njëjtën sasi kalorish,” thotë Chelsey Amer. “Sidoqoftë, pica ka më shumë proteina që do ju mbajnë më të ngopur gjatë paradites. Nuk është se po zgjedh picën si mundësinë më të mirë e të ushqyerit për mëngjes,” thotë Amer kur u pyet që të qartësonte deklaratat e saj. “Shumë nga drithërat e prodhuara për vaktin e mëngjesit kanë po aq shumë sheqer sa një çokollatë.”

Megjithatë, ajo u shpreh se nuk mund të thotë këtë gjë për të gjitha llojet e drithërave. “Unë vetë kërkoj që në etiketë të ketë të paktën 5 gramë fibra dhe jo më shumë se 5 gramë sheqer të shtuar,” shkruan ajo në lidhje me zakonet e saj të blerjes së çerealeve.

“Gjithashtu, përbërësi kryesor duhet të jetë 100% gruri. Pastaj, kombinoji drithërat me një burim të mirë proteinash siç është kosi grek, qumështi, ose disa kokrra frutash të thata ose fara, dhe hidh ca manaferra sipër për më shumë fibra, vitamin dhe minerale.”

Po në lidhje me picën? “Mendoj se njerëzit duhet të hanë çfarë duan për momentin,” shprehet Amer. “Duke ngrënë një copë pice për mëngjes, mund të shmangë të ngrënit e një pice të tërë më vonë gjatë ditës.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Detajet/ Gjendet një trup i pajetë brenda Portit në Durrës

Në orët e para të ditës është gjetur trupi i pajetë i një personi në Durrës, brenda rrethimit të Portit. Duke iu referuar të dhënave...

‘Çmenden’ temperaturat, parashikimi i motit për sot

Sipas MeteoAlb, masat ajrore të ngrohta mbeten prezente në vendin tonë, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Ndërsa në zonat malore parashikohet të...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...