E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Përse nuk kopjojnë nga Italia strategjinë e testimeve? Eksperti Dasho shpërthen ndaj vendimit për maskat

Nga nesër, shqiptarët do lëvizin ngado më maskë, si një masë e rëndësishme për tu mbrojtur ndaj COVID-19. Nesër futet në fuqi akti normativ, që sot u botua në Fletoren Zyrtare për vendosjen me detyrim të maskës sapo të dilni nga banesa. Shkelësit e ligjit që do të kapen pa maskë, do të gjobiten me 3 mijë lekë, ndërsa nëse e përsërisin masa administrative shkon 5 mijë lekë.

Për këtë ka reaguar ashpër eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, i cili ka ironizuar vendimin për mbajtjen e maskave me detyrim.

“Në një muaj Italia teston gati 3 milion persona, më tepër se popullsia e gjithë Shqipërisë. Përse demagogët tanë nuk kopjojnë nga Italia strategjinë e testimeve, por kopjojnë vetëm këtë palaçollëkun e maskave prej bezeje në rrugë??!!”.

Në një muaj Italia teston gati 3 milion persona, më tepër se popullsia e gjithë Shqipërisë.Përse demagogët tanë nuk…

Publiée par Erion Dasho sur Mercredi 14 octobre 2020

 

Më herët, Rama tha se gjobat do të paguhen tek faturat e energjisë elektrike, ndërsa zbatimi i ligjit do t’i ngarkohet Policisë së Shtetit dhe Policisë Bashkiake dhe jo inspektoriateve. Vendimi për vendosjen e maskave edhe në publik, vjen pas vendimit që Ministria e Shëndetësisë dhe komisioni i ekspertëve që trajtojnë COVID-19 morën për hapjen e mjediseve të brendshme të bareve dhe restoranteve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...