E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Përplasjet me satelitët”, Elon Musk kritikohet pas ankesës së Kinës

Elon Musk po përballet me një reagim të ashpër të mediave sociale, pasi Kina u ankua se stacioni i saj hapësinor u detyrua të shmangte përplasjet me satelitët e nisur nga projekti i tij i Shërbimeve të Internetit Starlink.

Stacioni hapësinor i vendit pati dy “takime të ngushta” me satelitët Starlink këtë vit, pretendoi Pekini.

Incidentet pas ankesave të paraqitura në agjencinë hapësinore të OKB-së, nuk janë verifikuar ende në mënyrë të pavarur.

Starlink është një rrjet satelitor interneti, i operuar nga SpaceX i z. Musk.

Elon Musk është i mirënjohur në Kinë, edhe pse prodhuesi i tij i makinave elektrike Tesla është nën vëzhgimin në rritje nga rregullatorët.

Incidentet ndodhën më 1 korrik dhe 21 tetor, sipas një dokumenti të dorëzuar nga Kina këtë muaj në Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Çështjet e Hapësirës së Jashtme.

“Për arsye sigurie, Stacioni Hapësinor i Kinës zbatoi kontrollin parandalues ​​të shmangies së përplasjeve”, tha Pekini në dokumentin e publikuar në faqen e internetit të agjencisë.

SpaceX nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga BBC. Pasi ankesa u bë publike, Musk, Starlink dhe SHBA u kritikuan në platformën e mikroblogimit Weibo të Kinës si Twitter-i.

Një përdorues i përshkroi satelitët e Starlink si “vetëm një grumbull mbeturinash hapësinore”.

Satelitët janë “armë amerikane të luftës hapësinore” dhe “Musk është një “armë” e re e krijuar nga qeveria dhe ushtria amerikane”, thanë të tjerë.

Një tjetër postoi: “Rreziqet e Starlink po ekspozohen gradualisht, e gjithë raca njerëzore do të paguajë për aktivitetet e tyre të biznesit”.

Kina akuzoi gjithashtu SHBA-në se po i vë në rrezik astronautët duke injoruar detyrimet sipas traktateve të hapësirës së jashtme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Zhao Lijian, tha se Kina po i kërkonte SHBA-së të vepronte me përgjegjësi.

Lexo edhe :   Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Shkencëtarët kanë shprehur shqetësime për rreziqet e përplasjeve në hapësirë ​​dhe u kanë bërë thirrje qeverive botërore të ndajnë informacione rreth 30.000 satelitëve dhe mbeturinave të tjera hapësinore që po rrotullohen rreth Tokës.

Lexo edhe :   Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

SpaceX ka lëshuar tashmë pothuajse 1900 satelitë, si pjesë e rrjetit Starlink dhe planifikon të vendosë mijëra të tjerë.

Muajin e kaluar, agjencia amerikane e hapësirës, ​​NASA, shtyu papritur një shëtitje hapësinore nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës, për shkak të shqetësimeve për mbeturinat hapësinore.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...