E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

U hodh nga pallati/ Gjendet i pajetë gazetari në Moskë

Një nacionalist rus që kritikoi Vladimir Putinin dhe parashikoi luftë civile është hedhur nga një dritare e katit të pestë e një ndërtese në Moskë.

Yegor Prosvirnin, 35 vjeç, nga Vladivostok, Rusi, u gjet i zhveshur “nën dritaret e një ndërtese” në rrugën Tverskaya në qendër të Moskës më 27 dhjetor.

Sipas raportimeve të mediave lokale, ai vdiq para se të arrinte ambulanca, dhe gruaja e tij Marina Urusova më vonë konfirmoi vdekjen e tij.

Prosvirnin dyshohet se hodhi ‘thikë dhe bombol gazi’ nga dritarja e katit të pestë, ndërsa fqinjët dëgjuan ‘ulërimat dhe sharjet’ para se të rrëzohej, sipas BBC Russia.

Politikani rus Roman Yuneman tha për gazetën Podyom, se u takua me gazetarin dy javë më parë dhe gjithçka ishte ‘normale’.

Ai tha: “Kam folur me gruan e tij. Fatkeqësisht, kështu është. Ka rënë nga dritarja, është e vërtetë, nuk i di detajet. E pashë rreth dy javë më parë, ishte në gjendje normale pune’.

Prosvirnin themeloi blogun e diskutueshëm të krahut të djathtë Sputnik dhe Pogrom, i cili mbështeti aneksimin e Krimesë dhe shpërthimin e armiqësive në Ukrainën lindore.

Ai më vonë parashikoi se Federata Ruse do të ‘shembet’ dhe kritikoi ashpër Putinin, duke parashikuar një luftë civile.

Gazetari tha më parë: “Mendoj se gjithçka do të shembet. Jo vetëm Novorossia do të shembet, Federata Ruse do të shembet”.

Faqja e internetit u shtua më vonë në listën e burimeve të bllokuara në Federatën Ruse në vitin 2017, për promovimin e ideve të ‘urrejtjes etnike dhe fetare’.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...