E premte, 5 Mars, 2021
17 C
Tirana

Përplasja e trenit në Portugali, shënohen 2 viktima e dhjetëra të plagosur

Një aksident i rëndë është shënuar ditën e sotme në Portugali, teksa një tren pasagjerësh është përplasur me një mjet mirëmbajtjeje.

Të paktën dy vagonë dolën nga shinat në aksidentin në rajonin qendror Coimbra të Portugalisë, duke bërë që dy persona të humbin jetën dhe 57 të tjerë të plagosen.

Kryebashkiaku Mario Nunes njoftoi se viktimat ishin dy punonjës të mirëmbajtjes, që po punonin në binarë kur u goditën nga treni.

Ndërsa nga të plagosurit në tren shtatë ishin në gjendje kritike, duke përfshirë dhe makinistin.

Dy ambulanca ajrore kishin ardhur në skenë për të ndihmuar me të plagosurit, ndërsa autoritetet thanë se më shumë se 150 vetë personel ndihme kishin ardhur në vendngjarje. 212 pasagjerë ishin në bordin e trenit të linjave Alfa Pendular, më i shpejti në vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një portret i paautorizuar për historianin Marenglen Kasmi

Nga: Xhevdet Shehu Nuk e kisha njohur më parë Marenglen Kasmin. Kur ndaj Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe dëshmorëve të saj u ndërmor një sulm i...

Shumica duan largimin e tij/ 70 % e qytetarëve të Tiranës kundër punës së Ramës

Në shumicë dërrmuese, qytetarët e Tiranës nuk e vlerësojnë punën që po bën Edi Rama. Sipas sondazhit të ‘Flame Tree Advisors’ në ‘Çim Peka LIVE’,...

Brenda vilës së Hoxhës, dhoma dhe shtrati ku diktatori ndërroi jetë

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve...

A rrezikohet Shqipëria nga tërmetet në Greqi? Përgjigjet sizmiologu i IGJEUM

Një tërmet tjetër i fuqishëm ka rënë në Elasona të Greqisë me magnitudë 6 ballë. Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në Tiranë, në...

Italia bllokon dërgimin e vaksinave të AstraZenecas në Australi

Qeveria italiane ka bllokuar eksportin e vaksinës së AstraZenecas për në Australi. Përmes këtij vendimi është bllokuar dërgimi i 250.000 dozave të vaksinës, që janë...