Përkeqësohet situata epidemiologjike në Kosovë, edhe 6 viktima nga Covid-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 592 raste me koronavirus, pas testimit të 3.177 mostrave në institucionet publike dhe ato private.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), më 6 mars janë regjistruar gjashtë viktima.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (85, 81 vjeç), Istog 1 rast (80 vjeç), Prizren 1 rast (78 vjeç), Podujevë 1 rast (46 vjeç), Rahovec 1 rast (75 vjeç)”, thuhet në njoftim.

Në po këtë ditë, janë shëruar 291 persona, derisa 9.175 raste vazhdojnë të jenë aktive.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet e këtij vendi kanë regjistruar 72.500 persona të infektuar me këtë virus, dhe 1.640 kanë vdekur.