E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Përfaqësuesi i OBSH në Shqipëri: Ja sa kohë na duhet për të gjetur vaksinën

Përfaqësuesi i OBSH në Shqipëri Raul Gonzalez Montero ka deklaruar se nevojitet të paktën një vit që të gjendet një vaksinë për koronavirusin.

I ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” ai u bëri apel qytetarëve që të mos përfshihen nga paniku.

“Nuk duhet të kemi panik. Kjo sepse paniku është gjëja më e keqe. Na duhet kohë që të nxjerrim vaksinën. Kemi nevojë për kohë sepse vaksina nuk do jetë e disponueshme menjëherë. Do të duhet një vit që të jetë e disponueshme. Do të duhet kohë dhe kohën e fitojmë duke zbatuar masat e distancave. Për viruse të caktuara mund të duhen 10 vjet, por për këtë virus do na duhet një vit”, tha Montero.

Ky i fundit shtoi se OBSH ndihmon institucionet shqiptare në mënyrë të vazhdueshme: “Ne mbështesim vendet në shumë aspekte. Ne mbështesim vendet që të zhvillojnë laboratorët e tyre. Ne ndihmojmë qeveritë që të bëjnë plane dhe të ndalojnë shpërthimet epidemike. Kemi pasur raporte të afërta me të gjitha vendet evropiane. Kemi punuar në mënyrë të shkëlqyer me qeverinë shqiptare”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...