E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Për herë të parë në 100 vjet, leopardi i zi që mban statusin mitik fotografohet në Afrikë

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

(Daily Mail) Krijesa e cila ka pothuajse një status mitik, u fotografua nga britaniku Will Burrard-Lucas. Ndërkohë që po vërshonte rreth fushave të Kenias në mesnatë, ai ka fotografuar leopardin e zi. Kjo është hera e parë që një leopard i zi është kapur nga kamera në Afrikë në 100 vitet e fundit.

Burrard-Lucas i tha MailOnline Travel se kishte qenë ëndrra e tij për të fotografuar leopardin e zi që nga fëmijëria. Pasi mësoi se disa të tillë ishin zbuluar në zonën Laikipia të Kenias, ai vendosi të hetojë më tej dhe të ngrejë një ekspeditë këtë janar.

Duke punuar në bashkëpunim me biologët në zonë, Burrard-Lucas instaloi disa kamera në zonat ku dyshohej se qarkullonte leopardi i zi.

Ai përdori pajisje të specializuara duke përfshirë sensorë të lëvizjes me valë, kamera me cilësi të lartë DSLR.

Duke rikujtuar momentin përmes blogut të tij të fotografive, Burrard-Lucas shkruan: “Ndërsa isha duke kontrolluar imazhet që kishte kapur kamera, ndalova dhe po vështroja një fotografi që dukej pa kuptim… një çift sysh të rrethuar nga errësira e zezë … një leopard i zi!

Unë nuk mund ta besoja këtë dhe u deshën disa ditë që të besoja se kisha arritur ëndrrën time”.

Leopardët e zinj zakonisht qëndrojnë në pyje të dendura, ku mendohet se errësira të jetë më e madhe dhe ata të zhduken në të. Shumica e zbulimeve të regjistruara të leopardëve të zinj kanë qenë në pyjet e Azisë. Në Afrikë, leopardët e zinj janë jashtëzakonisht të rrallë.

Duke përmbledhur leopardin e zi në tre fjalë, Burrard-Lucas tha: ‘Ata janë me të vërtetë mahnitës, të bukur dhe të pakapshëm’.

“Macja e madhe” që ai kishte kapur u konfirmua si një femër e mitur, që udhëtonte me një leopard më të madh, që mendohej të ishte prindi i saj. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pas presidentit të Brazilit, edhe presidentja e këtij vendi rezulton pozitive me koronavirus

Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë vetë të ditur presidentja, përmes një videoje të shpërndarë në...

Aksident i rëndë në Përrenjas, humb jetën 24-vjeçari

Një aksident i rëndë është regjistruar sot në Përrenjas, ku për pasojë ka humbur jetën një 24-vjeçar. Raportohet se aksidenti është regjistruar pranë një shkolle...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Arrestohet 21-vjeçari në Elbasan, po transportonte 9 shtetas të huaj

Policia ka arrestuar sot një 21-vjeçar në Elbasan, pasi u kap u kap duke transportuar 9 shtetas të huaj, kundrejt fitimit 400–500 euro për...

Pandemia në Itali/ Rritet numri i rasteve të reja

Italia po regjistron një rritje të rasteve me koronavirus në ditët e fundit. Gjatë 24 orëve, në vendin fqinj janë shënuar 276 raste të reja...