E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

E vërteta rreth gënjeshtrave në një marrëdhënie

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Ndoshta gënjeshtrat nuk krijohen nga karakteri i personit që gënjen, por nga mënyra me të cilën janë të lidhur të dy partnerët. Supozohet se në marrëdhëniet partnere nuk ka vend për gënjeshtra. Edhe pse thënia e gënjeshtrave të vogla dhe të pafajshme është një karakteristikë njerëzore. Sipas sondazheve shumica e njerëzve thonë të paktën 2-3 gënjeshtra çdo ditë në marrëdhëniet partnere.

Një arsye për të mos u treguar i sinqertë është edhe frika se nëse ju thoni të vërtetën partneri nervozohet apo bëhet agresiv me ju. Kjo mund ta bëjë atë t’ju refuzojë apo t’ju kërkojë ta lini të qetë.

“Me kë ishe?; Kush tjetër ishte atje?; Pse e bëre këtë?”, janë disa nga pyetjet e xhelozisë që bezdisin këdo në një marrëdhënie. Partneri mund të mendojë se po i cenojmë privatësinë dhe po pushtojmë hapësirën e tij personale.

Ajo që duhet të kemi parasysh është shpërndarja e energjisë midis çiftit. Në një marrëdhënie – sidomos në një martesë – asnjë nga partnerët nuk ka saktësisht të njëjtën fuqi. Fuqia ndryshon sipas sektorit apo gjendjes. Për shembull, një partner ka më shumë fuqi në lidhje me fëmijët ose familjen në përgjithësi dhe partneri tjetër ka më shumë fuqi në sektorin ekonomik.

Kur një person beson se ai nuk ka fuqi, ai mund të ndiejë se nuk ka kontroll mbi vendimet e marra. Meqë askujt nuk i pëlqen të ndihet i dobët ose të lejojë që të tjerët të vendosin për të, është e mundur që disa njerëz të përdorin gënjeshtra në mënyrë që të ndiejnë se janë në gjendje të ndikojnë në vendimet e partnerit më të fuqishëm.

Nëse do të mendonim se duke thënë të vërtetën marrëdhënia jonë do të ishte më e mirë, le të themi se jeta i ka mësuar shumicës prej nesh se ndershmëria pa dallim mund të pengojë marrëdhëniet tona. Por a jeni të sigurt se ajo që doni të dëgjoni, është e vërteta? Le të jemi të sinqertë.

Përshtati Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Britania e Madhe me protokoll të ri, nis testimet derë më derë

Autoritetet britanike kanë nisur një protokoll të ri, duke testuar banorët në zonat më të rrezikuara në shtëpitë e tyre. Nga kjo e premte ka...

Balla komenton raportin e Komisionit Evropian

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka komentuar përfundimet e raportit të KE-së, duke i cilësuar ato pozitive për vendin tonë. Përmes një...

Dëmet reale për Lulzim Bashën nga hapja e listave

Nga Mero Baze Përpara zgjedhjeve të gjithë përpiqën të krijojnë një fabulë për fitoren e zgjedhjeve, ndërsa Lulzim Basha përpiqet gjithnjë të bëjë gati një...

“Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish lidhur me akuzat e bëra më herët sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në deklaratën e sotme për...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...