E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Paralajmëroi konferencë të jashtëzakonshme/Basha: Të dyfishohet ndihma ekonomike! Çek 1000 euro për biznesin e vogël

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar një plan me 5 pika të cilësuar si ‘program rimëkëmbjeje’ kundër krizës së shkaktuar nga pandemia. Basha ka dhënë alarmin për një katastrofë potenciale sa i takon situatës aktuale, të krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Dy pikat e planit të rimëkëmbjes së PD-së pas krizës, është hapja e shkollave dhe ndihma ekonomike.

“Hapja e shkollave. Furnimimi me ujë, maska mbrojtëse dhe dezifentimi i ambienteve. Kryerja e testimit periodik për mësuesit dhe stafit.

Investimi në teknologjinë për rastet kur duhet aplikuar mësimi online, për ata familje në nevojë që nuk kanë mundësi. Asnjë lek nuk ka shkuar te ata që janë goditur nga kriza.

Propozimi ynë është mbështetja e çdokujt që ka humbur vendin e punës, të marrë një cek mujor 16 mijë lekë në muaj për 6 muaj me radhë. Krijimi i një fondi punësimi për të mbështetur bizneset, për të marrë në punë të larguarit gjatë pandemisë.

Lexo edhe :   Ajo që s’ka kuptuar Lulzim Basha e të vetët

20 mijë lekë të reja në 6 muaj për bizneset që marrin në punë ata që larguan gjatë pandemisë. Dyfishim i ndihmës ekonomike për 6 muajt e ardhshëm.

2 mijë lekë të reja për 6 muaj për çdo pensionist. Biznesi i vogël, është goditur më rëndë dhe masivisht nga kriza ekonomike. Për të gjitha bizneset aktive të regjistruara, një mbështetje të drejtpërdrejtë çek 1000 euro, për punëdhënësit e mëdhenj, subvencionit i taksës 50%, rikonceptimi i kritereve të përfitimit të garancisë sovrane që të bëhet më e aksesueshme për marrjen e kredive”, tha Basha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

FOTO-VIDEO/ Teoritë e shumta mbi metalin misterioz monolit të gjendur në Utah

Një pllakë gjigande, misterioze metalike, ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, teksa spekulojnë se si një strukturë e tillë u krijua në një pjesë...

Hapet ekspozita “Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë”

Në Kosovë, me rastin e 28 Nëntorit, është hapur ekspozita me titull "Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë" nga bashkepunimi mes Drejtorisë së Përgjithshme...

Edhe mjekët na kishin mbetur pa i ndarë në të majtë e të djathtë

Nga: Alfred Peza Ra ky Covid dhe mjekët u panë edhe me liderët e opozitës, pas 7 vjetësh kur askush nuk ishte kujtuar për ta,...

Tifozët nxjerrin drejtorin ukrainas nga zyra dhe e hedhin në koshin e plehrave

Pamjet që tashmë janë bërë virale, tregojnë një skenë tmerri ku tifozët kanë nxjerrë nga zyra drejtorin e stadiumit "Gagarin", dhe e kanë hedhur...

FOTO/Makina përplaset tek porta e zyrës së Merkel, alarmohet policia gjermane

Një mjet është përplasur te porta e zyrës së kancelares gjermane, Angela Merkel. Mediat e huaja raportojnë se nga ky incident, nuk ka patur...