E mërkurë, 15 Korrik, 2020
16 C
Tirana

Papa Françesku kundër Salvinit: E frikshme, me fjalime si të Hitlerit

Më të lexuarat

“Mund të kemi 600 raste në ditë”, Brataj i përgjigjet Dashos

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka kthyer përgjigje ekspertit të Shëndetit Publik, Erion Dasho, pas deklaratës së bërë nga ky i fundit...

I riu rrezikon burgun për një bombol, prokurori ‘kyç’ gojën (VIDEO)

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me...

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të...

Ndyshimet kushtetuese/ Rama mesazh të fortë Metës dhe Bashës

Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka komentuar me anë të disa postimeve në Twitter, ndryshimet e miratuara sot në Komisionin e Ligjeve. Po kështu...

Zbulohet çfarë pritet të ndodhë nesër me Hashim Thaçin

Siç duket, Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nuk i kanë mjaftuar dy ditë për të përfunduar intervistën me Presidentin e Kosovës, Hashim...

“Nuk ka qenë e thjeshtë ta bindja”, Pëllumb Pipero zbulon si është njohur me bashkëshorten

Ndryshe nga sa e kemi parë këto muaj, në krye të detyrës për të qënë pranë qytetarëve të infektuar me COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero...

“Mendoni për të nesërmen”, Manastirliu poston foton e pacientit në terapi intensive

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, i bën thirrje të rinjve që të tregojnë më tepër përgjegjshmëri, duke respektuar masat ndaj pandemisë. Ajo ka ndarë me...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

Italia e mbyllur për shqiptarët deri në fund të korrikut

Çdo shtet ka marrë masat drastike, në lidhje me izolimin e rasteve të infektuar, e po kështu bllokimin e kufijve që situata të mos...

Bum rastesh të reja me virus, Serbia thyen rekordin ditor me viktimat

Jo vetëm në Shqipëri e Kosovë, por shifra të frikshme raportohen edhe nga Serbia, sa i takon pacientëve të infektuar dhe atyre që kanë...

Në daljen më të fundit publike, Papa Françesku bëri thirrje për një Europë të bashkuar. Në intervistën të dhënë për La Stama, ai shtoi se retorika politike është duke ngjasuar me atë të Gjermanisë naziste.

“Jam i shqetësuar sepse jemi duke dëgjuar fjalime urryese, të cilat janë të njëjta me ato të Hitlerit në 1934. ‘Ne të parët. Ne … Ne…’. Këto janë mendime të frikshme.”

Nuk është hera e parë që Papa ka bërë vërejtje të tilla, komentet e tij erdhën pasi qeveria populiste e Italisë duket se është në prag të kolapsit.

Të enjten, Zëvendëskryeministri Matteo Salvini, politikani më i fuqishëm në Itali, bëri thirrje që parlamenti të shpërndahej. Dhe i kërkoi Presidentit Sergio Mattarella të urdhërojë zgjedhje të parakohshme që mund ta bëjnë qeverinë e Italisë edhe më të dobët.

Mattarella ende nuk ka sinjalizuar nëse ai do të ndjekë thirrjen, e cila erdhi pas 14 muajsh mosmarrëveshjesh brenda koalicionit qeverisës italian. Tensionet u përshkallëzuan këtë javë pas mosmarrëveshjeve në lidhje me planet për një linjë hekurudhore me shpejtësi të lartë.

Si drejtues i partisë së Lidhjes, Salvini, i cili është edhe ministër i brendshëm, ka nisur të bëjë një retorikë të ngjashme me Trump. Ai i bën thirrje italianëve të vendosin Italinë të parë dhe ka nisur një sulm ndaj emigracionit. Ai ka ndaluar anijet e shpëtimit të emigrantëve që të ndalojnë në Itali. Si edhe ka mbyllur në Sicili një nga qendrat më të mëdha të emigrantëve në Europë.

Por, ky qëndrim është dënuar nga Papa Françesku. I cili u shpreh se emigrantët duhet t integrohen në shoqëri dhe se nacionalizmi është një “sjellje izoluese”. Sipas tij, është shqetësuese që ka një rritje të frymës populiste.

Mirëpo, duket se deklaratat e Papës nuk merren shumë parasysh të paktën nga Salvini. Pasi në 2016-ën ky i fundit e ka kritikuar publikisht Papën. Nëpërmjet një postimi në Twitter ai shkroi: “Papa thotë se emigrantët nuk janë një rrezik. Gjithsesi.”/Burimi: The Washington Post Përshtati: TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Fshehja pas betejës proceduriale, dhe jo cilësisë së ndryshimeve kushtetuese

Nga: Mero Baze Presidenti Ilir Meta ju shmang përsëri komenteve për cilësinë e ndryshimeve kushtetuese, lidhur me reformën zgjedhore. Në një deklaratë të tij, përmes...

Aplikacioni më i shkarkuar bie në të gjithë botën, miliona përdorues nuk dërgojnë dot mesazhe

Një prej aplikacioneve më të përdorura në mbarë botën, WhatsApp, ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Lajmërimi është përcjellë në Twitter, ku përdoruesit kanë treguar...

“Ceremoni falas nëse e regjistronte si të vdekur nga pandemia”, Sazan Guri plas skandalin

Në kohën kur Ministrja e Shëndetësisë apelon që të gjithë të ndërgjegjësohen, pasi Infektivi po përballet me një fluks edhe të moshave të reja,...

Ngjarje e rëndë në Tiranë, 36-vjeçari bie aksidentalisht nga kati i katërt

Një 36-vjeçar me inicialet E.L., ka rënë aksidentalisht sot nga ballkoni i katit të katërt. Policia e Tiranës njofton se ngjarja ka ndodhur në...