E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Pandemia nuk i ndal, fluks turistësh nga Kosova në Morinë

Shqiptarët nga Kosova, për çdo fundjavë shohin Shqipërinë si një ndër destinacionet kryesore për të pushuar. Edhe kur pandemia kapi pikun e saj, ata nuk u ndalën për asnjë çast.

Fundjava ka sjellë fluks automjetesh që kalojnë pikën e kufirit në Morinë. Rritja e temperaturave dhe ulja e numrit të të infektuarve, ka ndikuar në shtimin e numrit të vizitorëve nga Kosova drejt Shqipërisë.

Gjatë orëve të para të ditës, është vënë re një fluks i lartë mjetesh e qytetarësh. Ndërkohë pritet që numri i turistëve nga Kosova të jetë edhe më i madh gjatë sezonit, për shkak edhe të rënies së infektimeve ditore nga koronavirusi.

Për shkak të fluksit, policisë kufitare në Morinë i është dashur të aplikojë procedurën e përshpejtuar, dhe të punojë me kapacitet të plotë me 6 sportele, për të shmangur radhët dhe pritjet e gjata.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...