E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

“Edukoni djemtë”, protesta në Peshkopi pas abuzimit me të miturën

Rasti i përdhunimit të një të mitureje nga pesë persona në grup, solli revoltën e shqiptarëve. Rrjetet sociale patën një ndërgjegjësim në masë, ndërsa kërkuan ndëshkimin maksimal të tyre.

Pas këtij rasti, për fat të keq të përsëritur shpesh gjatë ditëve në fundit në vend, menjëherë qytetarët kërkuan të mblidheshin e të protestonin. 15-vjeçarja u përdhunua për muaj me radhë nga 5 persona në Rrëshen.

Qindra gra dhe vajza kanë marshuar ditën e sotme në Peshkopi, në mbështetje të 15 vjeçares e cila ra pre e përdhunimit nga 5 persona në Rrëshen.

Ato u mblodhën në bulevardin kryesor të qytetit, nga ku kërkuan mbështetje për të miturën, si dhe ngritje zëri për të parandaluar raste të tilla të rënda.

Gratë dhe vajzat mbanin në duar pankarta të tilla si: “Përdhunimi është krim”, “Edukoni djemtë”, “Ti nuk je vetëm”, etj.

Kjo është protesta e dytë, në mbështetje të 15 vjeçares së përdhunuar. Një ditë më parë,  u protestua në Rrëshen. “Përdhunimi është krim”, ishte motoja e gjithë marshimit i cili u iniciua pas skandalit të përdhunimit të 15-vjeçares.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Protesta/ Tërhiqet Ministria e Arsimit, Evis Kushi bën lëvizjen e papritur

‘Basha vodhi zgjedhjet’, grupimi ‘Për PD’-në zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...