E diel, 13 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë.

Në listën e publikuar nga Ministria e Shëndetësisë përfshihen 13 vende që konsiderohen me rrezik: Armenia, Bahrein, Bangladeshi, Brazili, Bosnje-Hercegovina, Kili, Kuvajti, Maqedonia e Veriut, Moldavia, Oman, Panama, Peruja dhe Republika Dominikane.

Sipas ministrit, për të shmangur rrezikun e “rigjallërimit të virusit”, fluturimet direkte dhe indirekte drejt dhe nga këto vende janë pezulluar.

“Ne kemi zgjedhur linjën e kujdesit maksimal”, theksoi ai.

Gjatë 24 orëve të fundit, Italia ka regjistruar 15 viktima nga koronavirusi dhe 229 raste të reja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...