E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Pandemia/ Britania mund të shënojë mbi 50 mijë raste në ditë nga mesi i tetorit

Këshilltari kryesor shkencor i qeverisë britanike, Sir Patrick Vallance, ka paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar mund të shënojë nga 50 mijë raste në ditë me koronavirus, nëse nuk merren masa shtesë.

Më tej ai thotë se Britania mund të shënojë deri në 200 viktima në ditë, nga mesi i muajit nëntor.

“Pesëdhjetë mijë raste në ditë mund të priten një muaj më vonë, prandaj mesi i nëntorit mund t’i sjellë mbi 200 viktima në ditë”, tha ai, raporton BBC.

Përqindja e personave të infektuar me Covid-19 në nivel vendi vlerësohet të jetë nën 8 për qind, ndonëse në Londër kjo shifër mund të jetë 17 për qind.

Deri më tani, në Mbretërinë e Bashkuar janë shënuar rreth 400 mijë raste pozitive dhe mbi 41 mijë viktima.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...